728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  30 Kasım 2016 Çarşamba

  Elektronik sınavlarda "yüz tanıma" dönemi


  Elektronik sınavlarda "yüz tanıma" dönemi


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  ÖSYM Başkanı Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ünitesinin kurulduğunu belirterek, "Bu sistemde adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor." dedi.  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, ÖSYM'nin yeni elektronik sınav merkezine ilişkin çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

  Esenboğa'da yeni açılan elektronik sınav merkezinin kapasitesini 5 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Ömer Demir, bu sınav merkezinin altyapı bakımından dünyada bir örnek teşkil edeceğini söyledi.

  Sınav merkezinin çevresinin de tanzim edileceğini ifade eden Demir, adaylar için bekleme salonları yapacaklarını belirtti.

  Elektronik ortamda yapılan sınav sayısını arttıracaklarını bildiren Ömer Demir, "5 binin altında başvuru olan sınavları elektronik ortamda yapmayı planlıyoruz." dedi.

  Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesi kurulduğunu belirten Demir, "Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyorlar." diye konuştu.

  "Yeni teknolojiler deniyoruz"
  Ömer Demir, cevap anahtarının direkt soruların altında yer almasına ilişkin çalışmaların ise devam ettiğini belirterek, 200-300 bin dolayında adayın katıldığı sınavlarda bu yöntemi uygulayacaklarını söyledi. 

  Takvimde gecikme yaşanmaması için tarama kapasitesinin arttırılması gerektiğinin ifade eden Demir, "Onu oluşturuyoruz. Küçük sınavlarda zaman geciktirmeden, sonuç açıklama takvimini değiştirmeden rahatlıkla yetiştirebiliyoruz ama büyük sınavlar için daha büyük bir teknik altyapı kurmamız lazım. Onun için farklı cihazları deniyoruz." dedi.

  "Deneme soruları" TBMM'de
  Ömer Demir, merkezi sınavlarda deneme sorularının sorulabilmesine ilişkin düzenlemeyi içeren yasa teklifinin TBMM'de olduğunu belirtti. Sınavın en önemli unsurunun soru olduğunu ifade eden Ömer Demir, aynı soruları benzer kitlelere yönelterek sorunun zor ya da kolay olarak sınıflandırılabileceğine işaret etti. 

  AA
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Elektronik sınavlarda "yüz tanıma" dönemi Rating: 5 Reviewed By: Zuhal Özden
  Scroll to Top