Cornell Üniversitesin'den Alzheimer'a çare arayan video oyunu - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

14 Kasım 2016 Pazartesi

Cornell Üniversitesin'den Alzheimer'a çare arayan video oyunu


Bilimden veya tıptan hiç anlamayanların bile sadece basit bir oyuna katılarak Alzheimer hastalığının yenilmesine katkıda bulunması mümkün.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Cornell Üniversitesi'nin bu amaçla yayınladığı online video oyunu bunu mümkün kılıyor. Cornell Üniversitesinin yayınladığı bir online oyunun çok önemli bir amacı var, Alzheimer'ın tedavisine yönelik araştırmalara katkıda bulunmak. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Alzheimer'ı anlamak için oyunculardan yardım alınıyor
Stall Catchers isimli video oyunu aslında bir çocuk oyunu değil. Alzheimer hastası olan farelerin beyin filmlerinden oluşan dev bir harita.

Oyuncular ise, online olarak bu haritaya girerek, farelerin beyninde Alzheimer'a neden olan minicik kan pıhtılarını bulmaya çalışıyorlar.

Oyuncuların devasa oyun haritası içinde buldukları her kan pıhtısı, bilim insanların büyük zamanını alan araştırmaların hızlanması ve Alzheimer'ın yarattığı hasarın daha iyi anlaşılması anlamına geliyor.

Hastalığın araştırmasına sadece oyun oynayarak katkıda bulunmak isterseniz, Stall Catchers isimli oyunun web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad