Bu robot okyanusları temizliyor. - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

2 Kasım 2016 Çarşamba

Bu robot okyanusları temizliyor.


Balık avlayan robot okyanusları temizliyor.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Bilim insanları okyanusları korumak ve canlı hayatın devamını sağlamak için doğal dengeyi bozan balık türlerini avlayacak bir robot yaptılar.
Terminatör veya Matrix filminde şahit olduğumuz, insan ırkını yok ederek dünyayı temizleyen yapay zekalı robotların atalarını yaratmış olabilir miyiz?

Şimdilik insan avlamıyor olsa da, okyanuslarda dolaşarak doğaya zarar veren balık türlerinin istilasını önlemeye çalışan robotun işlevi tam olarak Terminatör ve Matrix filmlerindeki robotları anımsatıyor.

Çevreyi korumak için katil robot yaratmak
ABD'de Robots In Service of the Environment (RISE), isimli çevre oluşumu, doğal hayatın korunması için robotlar geliştiriyor ve son projeleri Atlantik Okyanusu için büyük tehlike olan Aslan Balıklarını avlamak.

Pasifik ve Hint Okyanusu için doğanın bir parçası olan Aslan Balıkları, Atlas Okyanusu içinse bir felaket anlamına geliyor. Atlas Okyanusu'ndaki doğal dengeyi bozacak şekilde avlanan ve istilaya başlayan Aslan Balıklarının doğal bir düşmanı da bulunmuyor. 

RISE ise bu balıkları tespit eden ve elektro şok vererek öldüren özel bir robot ile Atlas okyanusu kıyılarında devriye geziyor. Girişimin amacı robotun başarısının kanıtlanmasından sonra daha fazla robotu Atlas Okyanusu'na salmak.

Bakalım yakın gelecekte bu robotları kontrol edecek yapay zekaların insanları dünya için tehlike görüp yok etmeye karar vermesi ne kadar zaman alacak?

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad