Akıllı Telefonda Parayı Kim Götürüyor? - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

24 Kasım 2016 Perşembe

Akıllı Telefonda Parayı Kim Götürüyor?


Samsung ve Apple gibi büyük oyuncuların bulunduğu akıllı telefon pazarının üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı. Bakalım hangi şirket bu pastadan en büyük payı alıyor?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Akıllı telefon pazarı, büyük markaların kıyasıya rekabet ettiği en önemli alanlardan bir tanesi. 2016'nın üçüncü çeyreğinde toplam 9.4 milyar dolar kar elde edilen bu pazar, her geçen gün büyümeye devam ediyor.
Akıllı telefon pazarıyla ilgili araştırma yapan bir istatistik şirketi, geçtiğimiz günlerde şirketlerin akıllı telefon pazarındaki payını gösteren bir rapor yayınladı.

Raporda, Apple'ın, 2016'nın üçüncü çeyreğinde yani Temmuz ayından Eylül ayına kadar akıllı telefonlar ve akıllı telefonlarla alakalı ürünlerden toplam 8.5 milyar dolar kar elde ettiği açıklandı.

Eğer üçüncü çeyrekte toplam 9.4 milyar dolar karın elde edildiğini de hesaba katarsak, Apple'ın üçüncü çeyrekte akıllı telefon pazarındaki karın yüzde 91'ine sahip olduğu ortaya çıkıyor.

İkinci sırada Huawei var!

Apple'dan sonra gelen akıllı telefon üreticilerinin kar miktarı epey düşüyor. Rapora göre Çin merkezli Huawei, Vivo ve OPPO şirketlerinin her biri üçüncü çeyrekte 200 milyon dolar kar elde ederek toplam karın, Huawei yüzde 2.4, Vivo ve OPPO ise yüzde 2.2'sine sahip oluyor.

Diğer akıllı telefon üreticilerinin tamamı ise toplamda 200 milyon dolarlık kar elde ederek üçüncü çeyrekteki toplam karın yüzde 2.2'sini paylaşıyorlar.

Her ne kadar Apple, 1.3 milyarlık nüfusuyla en önemli akıllı telefon pazarlarından biri olan Çin'de zor zamanlar geçirse de istatistikler Apple'ın gayet başarılı dönem geçirdiğini gösteriyor.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad