Tüm kişisel verileriniz Google arşivinde depolanıyor. - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

12 Ekim 2016 Çarşamba

Tüm kişisel verileriniz Google arşivinde depolanıyor.


Google'ın dijital ortamda attığınız tüm adımları takip ettiği ortaya çıktı.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Google tüm kişisel verilerinizi depoluyor.Google!da,
YouTube'da yaptığınız tüm aramalar, izlediğiniz tüm videolar Google'ın veri arşivinde depolanıyor.
Google'ın 'Etkinliğim' adı altında yaptığı bu takibi kapatmanın bir yöntemi var...

İnternet kullanımı arttıkça ve kullanım ağı genişledikçe, özel hayat mahremiyetinin sınırları da her geçen gün geriliyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağ platformlarında yapılan paylaşımlar ve Foursquare gibi nerede ne yaptığının duyurulması artık hemen hiç kimsenin özel hayatının kalmamasına neden oldu.

Hatta bu aksiyonlar hayatımıza o kadar yerleşti ki, bir restorana yemeğe gittiğimizde, elinde telefonda önündeki yemeği çeken insanları görmeyi yadırgamıyoruz. Günümüzde sosyal medya çılgınlığının hangi boyutlara geldiği, ünlü bir mobilya firmasının reklamıyla gözler önüne serilmişti.

Mahremiyet konusunda elbette sosyal medya ayrıca irdelenmesi gerekiyor. Zira bu sorunu bireyler kendi istediği doğrultusunda çözebilir. Lakin birçok insanın haberinin dahi olmadığı çok mühim bir mesele var: Google'ın tüm kişisel verileri depolaması.

Evet, arama motoru devi olarak bildiğimiz Google, aslında attığınız her adımı takip ediyor. Üstelik bunu sizin bile haberiniz olmadan yapıyor. Bunun için sadece Google hesabınızla giriş yapmış olmanız yeterli.

Bildiğimiz üzere Google'ın bünyesinde YouTube, Google Maps, Gmail gibi yan uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalara Google kimliğinizle giriş yaptığınız zaman, tamamen Google'a teslim olmuş oluyorsunuz. Örneğin YouTube'da nerede, ne zaman ve ne arattığınız Google sistemine kaydediliyor. Üstelik bu aramayı akıllı telefondan mı yoksa bilgisayardan mı yaptığınızı bile ayırt ediliyor.

eğitimajansı

Post Top Ad