Suriyeli öğrenciler için 300 milyon avroluk fon - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

4 Ekim 2016 Salı

Suriyeli öğrenciler için 300 milyon avroluk fon


Geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi amacıyla 300 milyon avroluk mali kaynağın kullanımını içeren proje sözleşmesi imzalandı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu arasında, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi amacıyla 300 milyon avroluk mali kaynağın kullanımını içeren proje sözleşmesi imzalandı.Bakanlıkta düzenlenen imza törenine, MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ve AB Türkiye Delegasyonu Başkan Vekili François Begeot katıldı.

Kurt, burada yaptığı konuşmada, Suriye'de başlayan savaşın acı faturasını başta çocuklar olmak üzere Suriyelilerin ödediğine işaret ederek, "Bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır. Gönül sınırlarımızın hududu, bizi kardeş olarak gören herkesin yaşadığı yerleri içine alır." diye konuştu. 

Türkiye'de 311 bin 259 Suriyeli öğrenciye eğitim hizmeti sunulduğunu, ayrıca eğitim çağında olmayan 97 bin 535 Suriyeliye genel eğitim, 18 bin 615 Suriyeliye ise mesleki eğitim imkanının sağlandığını bildiren Kurt, "Aday ülke olarak ülkemizin insanlığa ders niteliğindeki çalışmaları AB nezdinde de takdirle karşılanmaktadır. AB Komisyonu Türkiye'nin bu gayretlerine katkı verebilmek amacıyla geçici koruma altındaki Suriyelilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik olarak ilk etapta 3 milyar avroluk bir fon ayırmıştır. Bugüne kadar bu fonun 179 milyon avroluk kısmı Suriyeli mültecilere ulaşabilmiştir." değerlendirmesini yaptı.

"Suriyelilerin başarı seviyelerinin izlenebilmesi için ölçme sistemi geliştirilecek"
MEB'in hazırladığı "Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonlarının Desteklenmesi" projesine sağlanacak 300 milyon avroluk mali desteğin de Türkiye'deki Suriyeli öğrencilere katkı vereceğini dile getiren Kurt, sağlanacak destekleri şöyle anlattı:

"300 bin Suriyeli öğrenciye Türkçe, 40 bin Suriyeli öğrenciye ise Arapça dil eğitimi sağlanacak. 10 bin Suriyeli öğrenciye telafi eğitimi, 20 bin öğrenciye ise destekleme eğitimi imkanı verilecek. Toplamda 500 bin Suriyeli çocuğa kırtasiye, eğitim materyali ve giyim desteği verilecek. 50 bin öğrenciye taşıma hizmeti sunulacak. Çeşitli eğitim seviyelerindeki 60 bin Suriyeli çocuğumuza burs imkanı sağlanacak. 340 bin Suriyeli öğrenciye ders kaynak kitapları temin edilecek. Savaş şartlarından kaçarak ülkemizde misafir olan eğitim çağındaki Suriyelilerin psiko-sosyal destek alabilmeleri için 500 psikolog, sosyolog, rehber öğretmen görevlendirmesi yapılarak bu hizmet sahada sağlanacak.

Eğitim hizmeti alan Suriyelilerin başarı seviyelerinin izlenebilmesi amacıyla bir ölçme sistemi geliştirilecek ve uygulanacak. Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı ortamların hijyeninin ve güvenliğinin sağlanabilmesi için proje çalışması boyunca, okullarda ve geçici eğitim merkezlerinde görevlendirilmek üzere 500 güvenlik görevlisi ve 500 temizlik görevlisi istihdam edilecek.15 bin öğretmene ve 2 bin idareciye Suriyelilerin eğitimi noktasında hizmet içi eğitim imkanı sağlanacak. Eğitim hizmeti alan Suriyeli öğrencilere ev sahipliği yapan okullara ve geçici eğitim merkezlerine ortalama 10'ar bin avroluk altyapı desteği sunulacak. Proje faaliyetlerinin etkili bir şekilde izlenebilmesi için online tabanlı bir izleme altyapısı kurulacak."

AA
eğitimajansı

Post Top Ad