728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  11 Ekim 2016 Salı

  Önümüzdeki Günlerde Tarihi Mars Yolculuğu Başlıyor


  ExoMars adı verilen görevde iki büyük uzay ajansı bir araya geldi ve haftaya Mars yolculuğu başlıyor. Eğer görev başarılı olursa, NASA'nın ünvanı da elinden alınacak.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Tarihi Mars yolculuğu haftaya başlıyor.
  Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Federal Uzay Ajansı, önümüzdeki hafta ortak olarak bir Mars görevine çıkacaklar ve gerçekleşmesi hâlinde de tarih yazacaklar. Eğer her şey yolunda giderse, NASA 'Kızıl Gezegen'e tek sonda indiren kurum ünvanını da kaybetmiş olacak.

  Kod adı ExoMars Görev: Mars'ı keşfetmek
  ExoMars adı verilen astrobiyoloji görevi, Mars'taki jeolojik ve biyolojik aktiviteleri keşfetme amacı taşıyor ve görev 19 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşecek. Yörüngeye varıldığında, görevin iki bileşeni olan Trace Gas Orbiter ve Schiaparelli ayrı yönlere ayrılacaklar.

  Trace Gas Orbiter, daha alçak mesafede duracak ve Mars atmosferini tarayarak metan, su buharı ve diğer gazlara bakacak. Bu sırada Schiaparelli de tek parça hâlinde gezegenin yüzeyine inmeye çalışacak.


  Mars yüzeyine inmek oldukça zorlu bir işlem kabul ediliyor ve bugüne kadar ne Avrupa Uzay Ajansı, ne de Ruslar bu konuda tam başarı sağlayamadı. 1960'lı ve 70'li yıllarda Sovyetler Birliği Kızıl Gezegen'e bir yığın sonda yollasa da, hepsi yere çakıldı ve çarpışmadan kısa süre sonra da yok oldular.

  2003 yılında Avrupa Uzay Ajansı'na ait Beagle 2 aracı yüzeye inmeyi başardı fakat solar panelleri açılmayınca, Dünya ile olan bağlantı kesildi. Yine 2011 yılında Ruslar bir uzay sondası yollayarak Mars'ın ayı olan Phobos'u keşfi denediler fakat o da başarısız oldu ve Dünya yörüngesini geçemeyerek, geri düştü ve atmosferde yandı.

  ExoMars çift aşamadan oluşuyor
  Bir diğer deyişle açıklarsak, ExoMars'ın bu yolculuğunda biraz yükü ve kanıtlayacak çokça işi olacak. 16 Ekim tarihinde Schiaparelli ve TGO birbirlerinden ayrılacaklar, ardından üç gün sonra da araç Mars atmosferine giriş yapacak. Bu durumda açının kesinlikle kusursuz olması gerekiyor. Aksi takdirde sondaların çok ısınıp yanması veya uzaya geri düşmesi ihtimali var.  İşlerin yolunda gitmesi hâlinde Schiaparelli üç setli hidrazin iticileriyle desteklenen bir frenleme paraşütü açacak ve yüzeye inerek Mars hakkında veri toplamaya çalışacak.

  Mars eskiden göllerle çevriliymiş

  Tüm yaşanacaklar önceden programlandı ve bu durumda Schiaparelli'nin sadece tek bir deneme şansı var. Yani işlemleri tekrar yapmak mümkün değil. Görevin başarısız olması hâlinde mühendisler tabii ki yeniden çalışmalara başlayacak ve hatalara bakacaklar.

  Her ne olursa olsun, bu tarihi görevi izlemesi uzay tutkunlarına büyük haz verecektir çünkü NASA'dan sonra ilk defa Mars'ın yüzeyine inilmesi söz konusu.

  SDN - ShiftDelete.Net
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Önümüzdeki Günlerde Tarihi Mars Yolculuğu Başlıyor Rating: 5 Reviewed By: Zuhal Özden
  Scroll to Top