Makineler artık insana eşit düzeye ulaştı - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

19 Ekim 2016 Çarşamba

Makineler artık insana eşit düzeye ulaştı

a

Microsoft'un konuşma tanıma motoru, dinlediği konuşmaları anlayabilme konusunda artık insan beyni ile aynı seviyeye ulaşmış durumda.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Konuşma tanıma motoru insan seviyesine çıktı.
ABD'li yazılım devi Microsoft'un konuşma tanıma (speech recognition) motoru, ilk defa insan beyni kadar başarıyla konuşmaları tanıyabilme düzeyine ulaştı.

Araştırmalara göre insan beyni bir konuşmayı analiz edip anlamaya çalışırken duyduklarının ortalama %5,9'unu "yanlış" anlıyor. Kulaktaki sorunlar veya kişinin bilgi düzeyine bağlı olarak bu oran artabiliyor veya azalabiliyor.

Microsoft ise Salı günü yaptığı açıklamayla, tarihte ilk defa bilgisayarların duyulan sözleri anlama konusunda insan beyni düzeyine ulaştığını duyurdu. Böylece yapay zeka konusunda da bir devrimin eşiğine gelmiş bulunuyor. Buna göre bilgisayarlar artık çevresindeki konuşmaları ortalama insan beyninden daha iyi anlayıp analiz edebilme yeteneğine kavuşacak. 

Makineler artık insana eşit düzeye ulaştı
Microsoft'un şef konuşma bilimcisi Xuedong Huang tarafından yapılan açıklamada, "İnsana eşit seviyeye ulaştık," ifadesi de özellikle vurgulandı.

%5,9'luk hata oranı Microsoft'un konu hakkındaki yoğun çalışmalarının sonucu ve yakında bu oranın sıfıra yaklaşması bekleniyor zira sadece bir ay önceki ölçümlerde hata oranı %6,3 oranındaydı.


Microsoft'un konuşma tanıma motorunu geliştiren ekip, yine Microsoft'un açık kaynaklı yapay zeka servisi Computational Network Toolkit'i kullanıyor. Konuşma tanıma motorunun, çok kısa sürede hızlı bir şekilde daha az hata yaparak dinlemeyi öğrenmesinde, açık kaynak kodlu bu yapay zeka aracının önemli rolü bulunuyor.

Yazılım devi şimdi bu konuşma motorunun her şart altında daha sağlıklı çalışabilmesi için gerekli ince ayarları yapmak istiyor. Böylece bu servisi, örneğin yüksek hızda otobanda veya kalabalık trafikteki bir otomobilin içinde, şoförün araçla konuşabilmesi için kullanmak mümkün olabilecek.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad