728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  20 Ekim 2016 Perşembe

  Işık Hızı Geçilebilir !


  Ekşi Sözlük yazarı ‘piflo’nun teorisine göre bu mümkün olabilir.

  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Işık hızı, 1983'ten beri metre Uluslararası Ünite Sistemi'nde 1/ 299792458 saniyede katettiği mesafe olarak tanımlanıyor, yani saniyede 300 bin kilometreye yakın bir mesafe. Ekşi Sözlük yazarı ‘piflo’nun teorisine göre ışık hızının saniyede katettiği mesafe kadar yapılacak bir çubukla bu hıza ulaşılabilir.

  Teorinin gerçekleşmesi için sağlam, esneklik payı olmayan ve olabildiğince hafif bir maddeden ince kalem çapında bir kalem yapılması gerek. Bu çubuk, daha sonra uzaya doğru 299.792.458 metre boyuna gelene kadar uzatılmaya devam edilecek. Bu yükseklik elde edildiğinde dik konumda bulunan çubuğu iki elle yere doğru (balta ile yere vurur gibi) savurduğumuzda ki bu maksimum 1 saniye sürmeli, çubuğun uzaydaki diğer ucu 299.792.458 metre/saniyelik hızı geçmiş olacak. 


  ‘piflo’ya göre ışık hızına teorik olarak bu şekilde ulaşılabilir olsa da diğer sözlük yazarlarına (üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da akademisyen olduklarını düşünüyorum) göre bu teorinin gerçekleşmesi imkansız.  webtekno


  etiketler:Işık Hızı Geçilebilir !
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Işık Hızı Geçilebilir ! Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top