iPhone 5 ile mobil kanser taraması yapıldı - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

24 Ekim 2016 Pazartesi

iPhone 5 ile mobil kanser taraması yapıldı


Mobil kanser tespit laboratuvarının en önemli parçalarından birisi iPhone oldu.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Araştırmacılar, Apple iPhone akıllı telefonun sağlık alanında kullanımında yeni bir boyut açtı. iPhone ile mobil kanser taraması
Washington State University’den bilim insanları, sahada da kanser taraması yapabilmek amacıyla yeni bir mobil laboratuvar geliştirmeyi başardılar. Bu taşınabilir kanser tespit laboratuvarının önemli bileşenlerinden birisi ise iPhone.

iPhone 5 ile kanser tespiti için sahada
Geliştirilen küçük ve portatif ünitenin kalbini iPhone 5 oluşturuyor. Evet, son nesil bir model değil, iPhone 5. Peki bu ünite ile gerçekleştirilen taramalarda başarı oranı ne mi derseniz, cevap ciddi anlamda tatmin edici. Geliştirilen cihazın hem yüzde 99 oranında başarılı olduğu hem de taramaları çok çabuk bir şekilde gerçekleştirebildiği ifade ediliyor.


Ünite nasıl çalışıyor?
Mobil laboratuvar ünitesinin 8 adede kadar örneği bir kerede analiz edebildiği belirtiliyor. Bu analizler içinse bir spektrometre kullanılıyor. Bu spektrometre, örnek veya örneklerdeki kimyasalların miktar ve türünü saptamak için ışık tayfı ölçümü gerçekleştiriliyor. Ünite, bağışıklık sistemi cevabını artıran bir madde olan interlökinin türlerinden, interlökin-6 (IL-6)’yı tespit etme yeteneğine sahip. Bu madde; ciğer, böbrek, göğüs prostat ve epitel dokulardaki kanserlerin biyolojik göstergesi olarak biliniyor.

Araştırmacılar iPhone 5 ile oluşturdukları bu portatif ünitenin, daha sonra herhangi bir akıllı telefon modeliyle de çalışabilecek bir versiyonunu hazırlıyorlar.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad