İntenet Neden Çöktü Yapan Kim? - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

25 Ekim 2016 Salı

İntenet Neden Çöktü Yapan Kim?


Geçtiğimiz günlerde alan adı sistemi sağlayıcılarından birisi olan DynDNS'e yapılan devasa saldırı, Amerika'da birçok siteye erişimi engelledi. İşte interneti çökerten ülke!

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

İnterneti kim çökertti?
21 Ekim günü Türkiye saatiyle saat 14:10 sularında DynDNS'e karşı başlatılan DDoS saldırısı, aralarında PayPal, Spotify ve Twitter'ın da bulunduğu birçok internet sitesinin erişilemez hale gelmesine neden oldu

Siber saldırının ABD'ye 7 milyar dolarlık bir zarar verdiği belirtilirken, en çok merak edilen soruların başında saldırının arkasında hangi ülkenin olduğu geliyor.

DDoS saldırısında Çin büyük rol oynadı!
Çinli Hangzhou Xiongmai firması yaptığı açıklamada, DVR ve internet bağlantısına sahip kameralarında kullandıkları varsayılan şifrelerin büyük bir güvenlik açığına neden olduğunu ve Mirai olarak bilinen kötü amaçlı yazılımın cihazlara buluşması ile birlikte Cuma günü yaşanan saldırıda büyük bir rol oynamasından üzüntü duyduklarını ifade ediyor.Ürünlerinin yasa dışı amaçla kullanımından utanç duyduklarını belirten firma yetkilileri, 2015 yılında bu açığı kapatmak için bir firmware güncellemesi yayınladıklarını belirtiyor.

Ancak, eski yazılımı kullanan cihazların halen bu saldırılar için kullanılabildiğini belirten yetkililer, müşterilerine cihazların yazılımlarını güncellemeleri ve varsayılan şifreleri değiştirmeleri konusunda e-postalar gönderiyor.

Yaklaşık olarak 500 bin cihaza yayıldığı tespit edilen zararlı yazılım Mirai, büyük bir ağ oluşturarak IOT cihazları kötü amaçlar için kullanmaya başlıyor.

shiftdelete
İntenet Neden Çöktü Yapan Kim?
etiketler

Post Top Ad