Bin 400 senelik kalp ve depresyon ilacı - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

17 Ekim 2016 Pazartesi

Bin 400 senelik kalp ve depresyon ilacı


Bathonea kazılarında 700 kadar depresyon ve kalp ilaçları bulundu.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Küçükçekmece Gölü kıyılarındaki Bathonea kazılarında ortaya çıkan 700 kadar unguentarium’da (Merhem, ilaç ya da koku şişesi) depresyon ve kalp ilaçları bulunduğu belirlendi
Polonya'da yapılan analizlerde Bathonea kazılarının yapıldığı alandaki ilaç üretilen merkezdeki yangının 620-640 tarihleri arasında çıktığı belirlendi. Kazı başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün, İstanbul'a 1390 yıl önce, 626 yılında ciddi Avar saldırısı olduğunu hatırlatırken Bathonea kazılarındaki bu arkeolojik verilerin İstanbul tarihine yeni bir sayfa ekleyebileceğini açıkladı. Doç. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Üniversitesi'nin Küçükçekmece Göl Havzası'nda 2007'de yüzey araştırmasıyla başlatılan, 2009'dan bu yana düzenli olarak yapılan Bathonea kazıları bu yıl ağustos ve eylül aylarını kapsadı. Kazı başkanı Doç. Dr. Aydıngün, bu sezon yaptıkları çalışmaları anlatırken ağırlıklı olarak laboratuvar, depo ve analiz çalışmalarına yöneldiklerini ve çok güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Doç. Dr. Aydıngün, gözden kaçan pek çok nokta üzerinde çalıştıklarını belirterek şöyle dedi:

İLAÇ ÜRETİM MERKEZİ
"Örneğin 2013 ve 2015 yılı kazı sezonunda biz çok büyük miktarda unguentarium (Merhem, ilaç ya da koku şişesi) bulmuştuk. Bunlar antik çağ ilaç merhem şişeleri bunların sayısını 400 olarak bilirken bu yıl laboratuvar çalışmalarında birçok parçayı birleştirdik. Baktık ki bunların sayısı 700 civarında. Bu rakam antik çağ için çok yüksek. Bunlar, şu ana kadar bir arkeolojik kazıda tek bir noktada bu kadar çok ele geçen ilk unguentarium yani ilaç şişesi buluntu grubu. Ama bir taraftan da bu ilaç şişelerinin hemen yakınlarında pek çok sayıda değişik boyutta havan elleri, havanlar, aynı zamanda büyük bir ocak bulduk yani ateşin yapıldığı belli ki burada bir ilaç üretim merkezi de vardı. Aynı zamanda kemikten aletler, spatulalar, tıbbi aletler çok miktarda elimize geçti. İşin ilginç tarafı kış aylarında kazı yaptığımız bu arazide birtakım bitkiler var. Bu bitkiler iki ilacın özü çıktı. Methanone ve Phenanthrene olarak belirlenen iki ilaç formülü. Bunlardan biri depresyon ve sakinleştirici tarzda ilaç bir de kalp hastalıklarına iyi geliyor. Bu ilaçların özü çevredeki endemik bitkilerle karşılanıyor. Bunlar ilginç, güzel sonuçlar."

sabah

Post Top Ad