Bilim İnsanları Yaşlanmayı Durduracak Bir Keşifte Bulundu! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

14 Ekim 2016 Cuma

Bilim İnsanları Yaşlanmayı Durduracak Bir Keşifte Bulundu!


Nottingham Üniversitesi araştırmacıları, hücrelerde yaşlanmaya sebep olan proteini bulduklarını belirterek yaşlanma sürecini yavaşlatabileceklerini hatta durdurabileceklerini açıkladılar.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Yaşlanmak, genelde açık bir dille ifade edilmese de insanlığın ortak korkularından bir tanesidir. Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucu bu korkuyu tarihe karıştırabilirler. Nottingham Üniversitesi araştırmacıları, hücrelerde yaşlanmaya sebep olduğunu düşündükleri bir protein keşfettiler. Karbonik anhidraz adı verilen bu proteinin keşfedilmesi, insanlardaki yaşlanma etkisinin azaltılmasını sağlayabilir.
Yapılan testlerde, yaşlı farelerin beyin ve kas hücrelerinde yüksek oranda karbonik anhidraz proteinin bulunduğu belirtildi. Genç farelere oranla yaşlı farelerde proteinin daha fazla bulunması, çalışmanın teorik anlamda doğru yolda ilerlediğini gösteriyor. Bilim insanları, şimdi yaşlılığa sebep olan bu proteinin seviyesini azaltmanın yolunu bulmaya çalışıyorlar.

Araştırmacı ekipte bulunan Dr. Lisa Chakrabarti ve doktora öğrencisi Amelia Pollard, buluşun yaşlanmayı ve bazı etkilerini yavaşlatmak için önemli bir rol üstlenebileceğini söylüyorlar. Yaptıkları çalışmanın çok basit olduğunu belirten araştırmacılar, bu deneyin şimdiye kadar yapılmamış olmasını ise çok ilginç bulmuşlar. 

Webtekno

Post Top Ad