Bilim dünyasının büyük keşfi - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

30 Ekim 2016 Pazar

Bilim dünyasının büyük keşfi


Bir dinozor fosil içinde ilk defa dinozorun beyni bulundu. Fosilleşmiş beyin yapısı pek çok bilinmeyene ışık tutacak.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Bilim dünyası büyük bir şaşkınlık ve heyecan yaşıyor.Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu
Dinozor fosilleri yüz milyonlarca yıl önce dünyadaki hayat hakkında önemli ipucu veren bilimsel bulgular olarak kabul ediliyor. 

Büyük bir meteorun dünyaya çarpmasıyla yaşanan zor koşullar nedeniyle tarihten silindikleri düşünülen dinozorların ne kadar zeki oldukları da bilim dünyasının en büyük tartışmalarından biriydi.

Büyük beyinlere sahip olan dinozorların diğer hayvanlara göre çok daha zeki oldukları düşünülse de bu durumu kanıtlayacak bulgular bulunmuyordu.

Bilim dünyasının en büyük keşfi
Bilim insanları şimdi, yeni keşfedilen dinozor fosili içinde bozulmadan kalmayı başarmış büyük bir beyin parçası buldular. 

Asitli bir göl ortamı içinde ölmüş olan dinozorun kafatası içindeki beyninin bakterilerden korunarak fosilleştiği ve bu güne kadar geldiği düşünülüyor.

133 milyon yaşında olduğu tespit edilen beyin dokusunun scan edilmesi sonucunda ilk bulguların, dinazorların en az kuşlar kadar zeki olabileceğini ortaya koyuyor.

Bu arada kuşların zekasını küçümsememek lazım, kuşların çok Karmaşık problemleri çözebilen ileri düzey bir zekaya sahip olduğu artık biliniyor. Yani kuş beyinli sözü eskisi gibi kötü bir anlam taşımıyor.

Bu arada bilim insanları fosil beyin üzerinde farklı tarama işlemleri yapmak üzere de hazırlanıyorlar. Böylece dinozorların zekası ve beyin yapıları hakkında çok daha detaylı sonuçlar elde etmek mümkün olacak. 

Bilim insanları ayrıca, bir daha hiç dinozor beyni bulunamayabileceğinin de altını çiziyorlar. Son derece büyük tesadüfler eseri bugüne kadar kalmayı başarmış bu dinozor beyninin, insanlığın görebileceği tek dinozor beyni olabileceği düşünülüyor. Dolayısıyla bilim dünyası için paha biçilemez bir değeri var.


SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad