Bazı İşverenlerin Rahatsız Edici Facebook Talebi - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

5 Ekim 2016 Çarşamba

Bazı İşverenlerin Rahatsız Edici Facebook Talebi


Çalışanları rahatsız eden, onları sıkıntıya düşürecek bir uygulama kurumsal şirketlerde günden güne yayılıyor. Üstelik bu uygulamalar yasa dışı sayılmıyor.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

İşverenlerin rahatsız edici Facebook talebi
Sosyal ağ içerisinde bile bir mahremiyetimiz olmalıdır. İnsanların haklarının sosyal medya üzerinde de kanunlarla korunması gerekiyor. ABD'de başlatılan bir uygulama sosyal ağ ve dolayısıyla Facebook üzerindeki mahremiyetinizi resmen tehdit ediyor.

İşverenler çalışanlarının Facebook hesaplarını istiyor
TechInside'ın yapmış olduğu habere göre, Amerika ve Avrupa'da başlayan yeni bir trend çalışanları hayli güç duruma düşürüyor. İş alımlarında çalışanlardan garip taleplerde bulunuluyor. Bu taleplerin kapsamı, en nihayetinde sizin özel Facebook hesabınıza erişim oluyor.

Bu talepler aslında tam da tahmin edebileceğiniz şeyler. Onların şirketin üst düzey çalışanlarını arkadaş olarak eklemeleri, şirket sayfalarını beğenmeleri ve belli sosyal medya gruplarına katılmaları bekleniyor.


Bizim kontrolümüzde olan Facebook hesabımızda böylece yavaş yavaş şirketin kontrolüne geçiyor. Yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi ve kimseyi kızdırmaması gerekiyor. Sırf bu durumlar yüzünden bazı kurumsal şirketlerde çalışanlar sosyal medya hesaplarını kapatabiliyorlar. 

Bu uygulamanın giderek artması ve çalışanları önümüzdeki dönemde daha da zor durumda bırakması bekleniyor. Facebook ve sosyal medya hesapları kişilerin dijital kimliklerini oluşturuyorlar ama dünya çapında buradaki mahremiyeti açık bir şekilde koruyan yasalar henüz bulunmuyor.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad