Battefield 1 İnceleme ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

17 Ekim 2016 Pazartesi

Battefield 1 İnceleme !


Battlefield 1 inceleme ile yılın en çok beklenilen oyununu sizlere anlatıyoruz. Battlefield 1 nasıl olmuş ve Battlefield 1'de biz nasılız işte cevabı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Battlefield 1 inceleme - Türkler nasıl olmuş?

Battlefield 1 inceleme ile yılın en çok beklenilen Oyununu sizlere anlatıyoruz. Battlefield 1 nasıl olmuş ve Battlefield 1 Türkleri nasıl gösteriyor soruları cevap buluyor!

Battlefield 1 nasıl olmuş?

Battlefield 1942, Battlefield 2, Battlefield 3, Battlefield 4 ve şimdi DICE aradaki eksik olan tek rakamı bizlerle buluşturuyor. Birinci Dünya Savaşı zamanına giden Battlefield 1.

Yıllar boyu Battlefield serisiyle haşır neşir olmuş bir kişi olarak, serinin gittiği yolu her zaman takdir etmişimdir. Aynı zamanda en çok eleştirenlerden biri oluşumdur. DICE multiplayer söz konusu olduğunda bize hep daha fazlasını verdi. Bugün halen onlar kadar iyi savaş atmosferi oluşturabilen bir oyun markası yok. Müzik gerekli değil , tankların, tüfeklerin, uçakların sesleri savaş alanına ayna tutmaya yetiyor.Peki, Birinci Dünya Savaşı? İşte bu DICE'ın alabileceği en büyük riskti. İşin özetinde kurgusal bir düzlemde Amerika ve Rusya'yı kapıştırmak kimsenin tepkisini çekmez. İkinci Dünya Savaşı ise çok daha kolay çünkü bu sefer de karşınıza koyabileceğiniz bir kötü var. Karşıya Nazileri koyduğunuzda da kimse size tepki göstermeyecektir. 

1914 ve 1918 yılları arasında tam 60 milyon askerin katıldığı savaş, dünya tarihini sonsuza kadar değiştirdi. 

Dünyanın en büyük devletleri iki farklı cepheye ayrıldı ve birbirlerine saldırdılar. Bu savaşa giren büyük-küçük her tarafın bir çıkarı vardı ve hepsinin amacı belliydi: 20. yüzyıl dünyasının hakimi olmak.

Battlefield 1 savaş karşıtı bir savaş oyunu olmayı deniyor ve bir şekilde bu sefer amacına ulaşıyor. 

Aslında DICE geçmişte hazırladığı senaryolarda hep savaş karşıtı şeyler anlattı ama hikaye modları yeterince iyi olmadığı için verilmek istenen mesajlar havada kaldı. Bir türlü oyunu deneyimleyen kişilere geçemedi o hikayeler.Şimdiyse durum farklı ve daha prolog kısmında Battlefield 1 size gerçeği tokat çarpıyor. Hayatta kalmanız beklenmiyor diyerek savaş alanın ortasına sürülüyorsunuz. Her ölümünüzle bir asker ismi ortaya çıkıyor ve yeniden başlamak yerine başka bir askere geçiş yapıyorsunuz...
İşte Battlefield 1'in size anlatmak istediği tek şey bu. 60 milyon insan birbirine girdi. 60 milyon kişi daha önce hiç tanımadıkları insanları silahlarla, küreklerle, o da olmayınca çıplak elleriyle öldürdü. 
DICE bizlere savaşın kitaplarda olduğu gibi kahramanlık hikayelerinden öte bir şey olduğunu göstermek istiyor. Dünyayı sonsuza kadar değiştiren savaşın iç yüzüyle bizleri tanıştırmak istiyor.

Elbette tam bu noktada aklınıza tek bir soru geliyor. Acaba bizi nasıl gösterdiler? Bunu açıklamak gerçekten güç, çünkü hikaye her ne kadar savaşın acı yüzünü kendine amaç olarak bellemiş olsa da Savaş Hikayeleri'nde İtilaf güçleri tarafında yer alıyoruz. Eh, haliyle 1. Dünya Savaşı'nı onların gözünden oynuyoruz. 

Gelibolu bizim tarafımızdan değil Avustralyalı bir askerin gözünden anlatılıyor. Aslında bu hikayede sorun yok. Bishop, İngilizlerin tarafında yer alsa da onlardan pek haz alan bir adam değil. Ve bu hikaye boyunca Çanakkale Savaşı'nda bizim yaşadıklarımız aktarılmıyor.İttifak askerleri tarihin en büyük donanmasıyla Gelibolu sahiline giriyorlar ve tek amaçları İstanbul'a yürümek. 
Bu kanlı savaş çatışma sırasında Bishop ve onun eri arasındaki dostluk bize anlatılıyor. İngilizler büyük bir bozguna uğruyorlar ve kaçabilmek için kendi askerlerini bile bombalıyorlar. 
Yani DICE bir tarafı iyi bir tarafı kötü göstermiyor. Sadece Tükler karşı tarafta. Hatta oyunun sonunda geçen yazılarda tüylerinizin diken diken olacağını garanti edebilirim.

Bunun dışında Arabistanlı Lawrence bölümleri Arapların özgürlük hikayesine dayandığı için hoşunuza gitmeyecek tabirler ve olaylara tanık olabilirsiniz. 400 yıldır Osmanlı himayesinde yaşayan orta doğuluların gözünde biz pek iyi insanlar değiliz.

Battlefield 1'in anlattığı hikayeler belli noktalarda can sıkıcı olsa da önceden de söylediğim gibi amaçlarına ulaşabiliyorlar. Keşke işin İttifak kısmına da değinip sadece itilaf devlerinin gözünden savaşı izlemeseydik dedim sadece. Bunu da ileride çıkartabilecekleri DLC hikayelerle kolayca yapabilirler.

Battlefield 1 inceleme
İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan sizi Battlefield 1 inceleme videomuzla başbaşa bırakalım.

shiftdelete
etiketler:Battefield 1 İnceleme !

Post Top Ad