160 Yıl Önceden Gelen Teknolojiyle Zamanda Yolculuk - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

7 Ekim 2016 Cuma

160 Yıl Önceden Gelen Teknolojiyle Zamanda Yolculuk


160 yıl önceden gelen teknolojiyle bir fotoğraf sanatçısı bizi zamanda güzel bir yolculuğa çıkartıyor.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

160 Yıl Önceden Gelen Teknoloji.


160 yıl önceden gelen teknoloji günümüzde tekrar canlanınca ortaya çıkan sonuçlar ilk görenler kadar şaşırtmasa da hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

Tesadüfen Keşfedilen İcatlar
Günümüz teknolojisinde ortaya çıkan bir ürünün ömrü en fazla 10 yıl. Bazı teknolojilerin o kadar bile ömrü olmuyor.


Amerikalı fotoğraf sanatçısı Giles Clement 160 yıl öncesine ait bir teknolojiyi "cam negatif" yöntemini günümüzde tekrar kullanmak istemiş. Kendi imkanlarıyla yaptığı cam negatifleri 1. Dünya Savaşı yıllarından kalma bir lens kullanarak yeniden tasarladığı fotoğraf makinesiyle kullanmış.


Eskiyi yeniden canlandırmak
Cam negatifleri yapmak için adeta laboratuvar kuran sanatçı uzun uğraşlar sonunda istediğini elde etmiş ve kurduğu düzenekle birbirinden güzel portreler çekmiş.


Cam negatif üretme sürecinde bir kimyager gibi çalıştığını ve ilk fotoğrafların çekilip banyo sürecinden sonra görüntünün elde edildiği anın kendisi için paha biçilmez bir an olduğunu ifade ediyor.


Fotoğrafçı Giles Clement 160 yıl öncesine ait teknolojiyi kullanarak elde ettiği fotoğrafların kendisini çok etkilediğini söylüyor. Fotoğrafı çekilen insanlar ellerinde eski bir teknolojiyle çekilmiş portrelerini tutmanın çok farklı bir his olduğunu ifade ediyorlar.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad