Yeryüzünde Bir Cennet Olan Matka Kanyonuna Hayran Kalmamak Elde Değil - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

1 Eylül 2016 Perşembe

Yeryüzünde Bir Cennet Olan Matka Kanyonuna Hayran Kalmamak Elde DeğilAvrupa'nın doğası en güzel bölgelerini sıralayalım diye düşünsek, çoğumuzun aklına ilk İskandinav Ülkeleri ya da İsviçre Alpleri gelir.SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Balkanların merkezi olan Makedonya, bir çok doğal güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bunların en bariz örnekleri; Avrupa'nın en derin ve temiz gölü olan Ohrid Gölü ve Üsküp'e 15 km mesafede bulunan ve 500 hektarlık bir alanı kaplayan Matka Kanyonu'dur. 
Doğal bir hazine olarak karşımıza çıkan bu doğa harikasının merkezinde Matka Kanyonu bulunsa da, çok iyi korunmuş yapısı ve doğası ile nadir bulunan birçok endemik türe ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi sizleri bu büyüleyici güzellikle başbaşa bırakalım.

Üsküp'e 15 km mesafede olan Kanyon'a ulaşım oldukça kolay.


Her 1.5 saatte bir Üsküp Eski Çarşı civarından kalkan 60 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Kanyon'un girişinde 1937'de inşa edilen ve Makedonya'nın ilk barajı olan Matka Barajı bulunmaktadır. Treske nehrinin üzerinde kurulan bu barajın da katkısı ile bu muhteşem yürüyüş rotası başlıyor.

Makedonya da Türkiye gibi doğal güzelliklerinin kıymeti pek bilmeyen ülkelerden.


Zaman zaman yürüyüşü kolaylaştıran bariyerler yapılmış olsa da büyük bir bölümü bakımsız. Bu yüzden rota boyunca zaman zaman zorlanabilirsiniz.

Kanyon boyunca birçok eşsiz tarihi değerle karşılaşabilirsiniz.


14. yy'dan St. Andrea Manastırı, 14. yy'dan St. Nedela ve St. Bogorodica Kilisesi ve 13. yy'dan kalma St. Nikola Şişevski Kilisesi bunun en güzel örneklerinden.

Yürüyüşe başlamadan önce içecek/yiyecek konusunda tedarikli olmanız gerekiyor.


Kanyon girişinde sadece bir çeşme bulabilirsiniz. Onun dışında 3-4 saatlik yürüyüşümüz boyunca herhangi bir çeşme ile karşılaşmadık. Eğer "Ben çok yürümeyi sevmem böyle manzara eşliğinde yemeğimi yiyip şarabımı içeyim" derseniz, Kanyon'daki tek restoran olan bu muhteşem tesiste keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Yürüyüş yapma imkanın yanı sıra, Kanyon girişinde bulunan küçük bir tesiste; kano ya da deniz motoru kiralayıp kanyonu gezebilirsiniz.

Fiyatlar Türkiye standartlarında. Kanoya eyvallah ama böylesine bir doğa harikasında deniz motoruna izin verilmesi aklıma Gaziantep-Şanlıurfa arasında bulunan Rumkale-Halfeti bölgesini getirdi.

Kanyonu gezmenin en kolay yolu...
Yer yer ufak tefek evlere rastlayabilirsiniz.
Düşünsenize böyle bir yerde evinizin olduğunu. Cennetten tapu almış gibi...
Ve bu göz alıcı güzelliğe veda zamanı...

onedio


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad