‘W’ Oturuşunun Çocukların Gelişimi Üzerindeki Olumsuz Etkisi - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

4 Eylül 2016 Pazar

‘W’ Oturuşunun Çocukların Gelişimi Üzerindeki Olumsuz EtkisiBirçok ebeveyn, ‘W’ oturuş şeklini ve bu oturuş pozisyonunun sağlıklı olmadığını duymuştur. Ancak ebeveynler neden ‘W’ oturuş pozisyonunu düzeltmeleri gerektiğini tam olarak bilmiyorlar. Bu yazıda ‘W’ oturuş pozisyonun ne olduğunu, ‘W’ oturuş şeklinin çocuk gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini ve ‘W’ oturuş şeklini nasıl düzeltebileceğinize değineceğiz.SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

W Oturuş Pozisyonu Nedir?

W oturuş pozisyonuçocuğun kalçasının üzerine dizlerini ve bacaklarını bedeninin dışına doğru bükerek yere oturmasıdır. Bu pozisyonda oturan çocuğa tepeden bakarsanız bacaklarının  W şeklinde olduğunu fark edeceksiniz. Bazı çocukların ayakları kalçalarına değerken, bazılarında arasında mesafe olur.

Birçok çocuk kendiliğinden W oturuş pozisyonunu rahat bulur ve düşünmeden o şekilde yere oturur. Bu pozisyonu tercih eden bazı çocuklar kalça veya gövdelerindeki bir zayıflığını bu oturuş ile dengelemeye çalışırW Oturuşunun Zararları:

Bu oturuş pozisyonu ile ilgili olumsuz etkiler çocuğunuzun uzun süre aynı pozisyonda kalmasından doğar. Ebeveyn olarak çocuğunuzun W oturuş pozisyonunda gördüğünüzde müdahale etmenizi gerektiren olumsuz etkileri şunlardır:

W oturuş pozisyonunu,çocuğun kalça ev bacak kaslarının kısa ve gergin olmasına neden olur, bu durum çocuğun koordinasyonu, dengesi ve kaba motor becerilerini olumsuz yönde etkiler
W oturuş pozisyonunuçocuğun kalçasının kaymasına neden olabilir.
W oturuş pozisyonundaoturan çocuk üst bedeninde rotasyon yapamaz; bu durum çocuğun her iki elini kullandığı etkinliklerde, bir eli ile ters taraftan bir oyuncak alması gerektiği durumlarda zorlanır. İleri yaşlarda çocuğun el becerileri, masa başı etkinliklerinde güçlük çekmesine neden olabilir.
W oturuş pozisyonunu, çocuğunbaskın elini seçmesinde gecikmeye neden olur. Çocuk sağındaki nesneler için sadece sağ elini, solundakiler için ise sadece sol elini kullanabilir. Bu durum ileride bedensel koordinasyon sorunlarına neden olabilir.
W oturuş pozisyonunu, çocuğun bedensel ağrılığını bir taraftan diğerine aktarmakta güçlük yaşar ve bu durum direk dengede kalabilme, koşma hatta zıplama ile ilgili yakın ilişkilidir.
W oturuş pozisyonunu, çocuğun güçlü gövde kaslarının gelişimini engeller.
Eğer çocuğunuzun uzun süreli W oturuş pozisyonunu tercih ettiğini fark ederseniz “Öyle oturma!” demek yerine aşağıdaki oturuş pozisyonlarını alternatif olarak uygulayın.

Bağdaş kurma
Ayakları düz uzatarak oturma
Yan oturma
Küçük bir tabureye oturma 
Bu oturma pozisyonları çocuğunun aynı anda her iki yönde de her iki elini  kullanabilmesine olanak sağlar. Bu sayede bedensel ağrılığını değiştirebilir, sırt ve karın kaslarını geliştirir. Çocuğunuz W oturuş pozisyonunu değiştirmek konusunda başta dirençli olabilir ancak istikrarla ve sakince bu düzeltmeyi yaptıkça çocuğunuz alışacaktır.

milliyet.com


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad