Sağlık Bakanlığının kozmetik ürünler için aldığı karar - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

30 Eylül 2016 Cuma

Sağlık Bakanlığının kozmetik ürünler için aldığı karar


Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), kozmetik ürünlerin yan etkilerinin bildirimi için kurduğu sistemi yaygınlaştırma kararı aldı.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Sağlık Bakanlığı piyasayı riskli ürün yönünden kontrol altına almayı amaçlıyor.Sistem üzerinden gelen bildirimlerden hareketle kozmetik ürünlerle ilgili değerlendirme ve analiz çalışmaları yapan bakanlık, piyasayı riskli ürün yönünden kontrol altına almayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda kozmetik ürünlerin kullanımı sonucu istenmeyen etki oluşması halinde yapılacak işlemler için bildirim formları oluşturuldu. Bildirimler Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), bilgi edinme ve şikâyet portalı, TİTCK Basın ve Halkla İlişkiler kanalıyla ulaştırılıyor.

Bu çerçevede geçen yıl 97 kozmetik bildirimi yapıldı. Bildirimlerin 34’ünü cilt bakım ürünleri, 21’ini saç bakım ve temizleme ürünleri, 9’unu temizleme kremleri, 7’sini güneş ürünleri, 6’sını makyaj ürünleri, 6’sını ağız bakım ürünleri, 5’ini bebek ürünleri, 5’ini kişisel temizlik ürünleri ve 4’ünü tıraş ürünleri oluşturdu. Bu yılın ilk 6 ayında ise 40 bildirim yapıldı.

YANMA, KIZARIKLIK, TAHRİŞ
Cilt bakım ürünleri şikâyetlerinde yanma, kızarıklık ve tahriş öne çıktı. Şampuan, saç kremi, saç boyası gibi ürünlerde saç dökülmesi ve iritasyon şikâyetleri yapıldı. Ağız bakım ürünlerinde ağızda uyuşma ve diş etinde yara şikâyetleri iletildi. Güneş ürünlerinde fotosensitivite ve dermatit yan etkilerine rastlandı. Tırnak ürünlerinde yapıda bozukluk, sararma ve renk değişikliği etkileri tespit edildi.

haberturk

Post Top Ad