Plüton'da bulunan akıl almaz derinlikte okyanus - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

27 Eylül 2016 Salı

Plüton'da bulunan akıl almaz derinlikte okyanus


Cüce gezegen Plüton'da yer alan bu ilginç okyanus 100 kilometre derinliğinde ve dünyadan kendisine hiçbir rakip yok.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Plüton okyanusu akıl almaz derinlikte
Geçtiğimiz aylarda Plüton gezegeninin buz tutmuş yüzeyinin altında adeta bir okyanus olduğu ortaya çıkmıştı. Brown Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmalara göre bu hipotez bir adım daha ileriye gidiyor ve sonuçlara göre okyanusun derinliği 100 kilometreden fazla olabilir.

Bilim adamları suların kaynağını çözmeye çalışıyor
Geophysical Research Letters'da yayınlanan makaleye göre, araştırmacılar cüce gezegen Plüton'un batı lobundaki Sputnik Planum'da gözlemler yaptılar ve bazı sonuçlara ulaştılar.


Araştırma hakkında açıklama yapan Brandon Johnson bir darbenin krater kabuğu üzerinde bir boşluk oluşturduğunu dile getirirken, başka bir olasılığa göre krater oluştuktan sonra zemin tekrar toparlandı ve Plüton'un derinliklerinden su çekmeye başladı. Üstelik bu su buzdan daha yoğun bir yapıda.

Peki tam olarak Plüton'un kalbinde ne kadar su var? Araştırmacılar bunun hakkında pek çok çarpışma modeli hazırladı ve görünüşe göre ortada 100 kilometre derinliğinde bir yeraltı okyanusu var ve tuz seviyesi de yaklaşık yüzde 30 oranında. Bu arada hatırlatalım, tuzluluk oranı suyun yoğunluğunu ve pozitif kitle anomalisini de artırıyor.

Ve son bir hatırlatma daha; dünyadaki en derin okyanus 10 kilometre derinliğinde ve Plüton bunun tam 10 katı. Tuzluluk oranı ise Lut Gölü'yle aynı seviyede.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad