728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  20 Eylül 2016 Salı

  Otomobil İçinde İçme Suyu Üreten Bir Sistem Geliştirildi


  Ford mühendisleri aracın içinde içme suyu üreten bir sistem geliştirdi


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Ford, insanlığın en temel ihtiyaçlarından olan içme suyunun araç içerisinde üretilmesini sağlayan bir sistem geliştirdi. Klima aracılığıyla havayı içme suyuna dönüştüren mekanizmayı geliştiren ekibin başında bulunan Doug Martin, sistemin şimdilik prototip aşamasında olduğunu fakat yaptıkları çalışmanın sonucunu almayı başardıklarını belirtti.  Projenin ortaya çıkmasını sağlayan etkenin 2013 yılında Peru Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesi‘nin tasarladığı benzer bir sistem olduğunu söyleyen Martin, geliştirdikleri sistemin de az masraflı ve sağlıklı olduğunu belirtti. Peru’daki sistem, 5 su jeneratörü ile 3 ayda yaklaşık 10 bin litreye yakın su üretebiliyordu.

  Martin’in tasarladığı On-the-Go H2O ismindeki sistem ise yalnızca klimadan faydalanarak 1.9 litre su üretebiliyor. Klima açık olduğu müddetçe su üretmeye devam eden sistem, suyu mini bir tank içerisinde tutuyor. Özellikle uzun soluklu yolculuk yapan kişiler için On-the-Go H2O’nun hayat kurtaran bir proje olduğunu söylemek mümkün.

  Martin’in de belirttiği üzere sistem, şu an için geliştirilme aşamasında. Piyasaya sürülüş tarihiyle ilgili şimdilik bir bilgi yok.

  Ama sonuç olarak aracın içinde her an içilebilir soğuk su olması güzel bir şey.

  webtekno
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Otomobil İçinde İçme Suyu Üreten Bir Sistem Geliştirildi Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top