Köpekler Bizi Ne Kadar Anlıyor? - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

9 Eylül 2016 Cuma

Köpekler Bizi Ne Kadar Anlıyor?


Köpekler Bizi Anlayabiliyor mu?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Son süreçte yapılan bir araştırma, köpeklerin sahiplerinin sesini algılama, söylenilenleri algılama üzerinde bir çözüm meydana getirdi. Köpeğiniz sözünüzü daha fazla dinleyebilecek.
Budapeşte, Macaristan'daki Eötvös Loránd University bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırma; insanlar ile köpekler arasındaki iletişim korelasyonuna yönelik olarak ayrıntılı sonuçlar ortaya çıkardı.

Köpeklerin dil ve tonlama tercihlerine yönelik olarak MRI tarayıcı kullanan araştırmacılar, köpeklerin insanlarla ortak bir iletişim kanalına sahip olduklarını tespit ettiler.

Sol beyin lobu benzerlik taşıyor
Köpeklerin nötr kelimelere övgü dolu tonlamalar, övgü dolu kelimelere nötr tonlamalar şeklinde tepki verebildiklerini belirten araştırmacılar, MRI veri analizleri sonucunda köpeklerin sol beyin loblarının insanlara benzer bir nitelikte olduğunu kaydettiler.


Hayvanların söz konusu komutlara sol beyinlerinde bulunan "bireysel kelimelere" verilen tepkilerle yanıt verdiğini dile getiren araştırmacılar, ayrıca köpek beynin bir ödül merkezine sahip olduğunu söyledi.

Söz konusu ödül merkezi sayesinde, insanlar tarafından gelen övgü dolu ifadeleri, övgü dolu kelimeler olarak algılayan hayvanlar, bu doğrultuda insanlar ile sağlıklı bir iletişim kurabiliyorlar.

CNET'te yer alan habere göre ekip lideri Attila Andics konuyla ilgili yaptığı açıklamada; köpekleri MRI tarayıcıların içerisinde belirli bir sürede uyanık bir şekilde tutmak için özel olarak eğittiklerini belirtirken, bu sayede kendilerinin beyinlerinde gerçekleşen aktiviteleri izleyebildiklerini ifade etti.

Araştırmalarının, köpeklerin insanlar tarafından gelen seslere karşı belirgin bir duyarlılık gösterdiğini ortaya koyduğunu söyleyen Andics, insan-köpek ilişkisinin temel dayanağına bu şekilde bir tespit koyabildiklerini sözlerine ekledi.Uzmanlar, araştırmanın "Pavlov'un Köpekleri"nin ardından net verileri ortaya koyan bir deney olduğunun altını çiziyorlar

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad