Kalp ilaçlarını doktora sormadan sakın bırakmayın - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

18 Nisan 2017 Salı

Kalp ilaçlarını doktora sormadan sakın bırakmayın


Kalp krizi ve inme geçiren hastaların yeniden geçirme riski, sağlıklı kişilere göre daha yüksektir. 

Uzmanlar özellikle damar tıkanıklığı olan ve protez kapak takılan hastaların ömür boyu kan sulandırıcı kullanmaları gerektiğini vurguluyor.

Kalp ilaçlar kesinlikle doktor izni olmadan bırakılmamalı sonuçlar hayati olabilir.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Kalp ve damar hastalıklarının kronik hastalıklar olduğunu söyleyen Türk Kardiyoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Abacı, "Kalp krizi ya da inme geçiren bir kişinin tekrar geçirme riski, sağlıklı kişilere göre daha fazladır. Kalp yetmezliği, kalp damar tıkanıklığı, diğer koroner arter hastalıkları olanların eksiksiz ve sürekli ilaç kullanması hayati önem taşır" dedi.
DOKTORA SORMADAN BIRAKMAYIN

Kalp ilaçlarının ömür boyu kullanılması gereken ilaçlar olduğunu belirten Prof. Dr. Abacı, "Ameliyat da olsanız kalp hastalıkları ömür boyu devam ettiği için tedavide kullanılan ilaçları doktorunuza danışmadan asla bırakmayın ve değiştirmeyin" diye konuştu.

Kalbi besleyen ana damarların daralması ile ilgili hastalıkların sık görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Abacı, "Bu müzmin bir hastalıktır. Baypas (by-pass) veya stent uygulansa bile kalp damarlarında daralma veya tıkanmaya sebep olan asıl hastalık süreci devam etmektedir. Bu süreci ilaç tedavisi ile yavaşlatabilirsiniz ancak tamamen ortadan kaldırmazsınız" dedi.

KAPAK HASTALARI MUTLAKA KAN SULANDIRICI KULLANSIN

Ülkemizde sık görülen bir başka kalp hastalığının kalp yetmezliği olduğunu belirten ve Türk insanında diğer ülkelerden 10 yıl önce ortaya çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Abacı, "Kalp yetmezliğinin bazı türleri hariç büyük çoğunluğu ömür boyu devam eder ve ömür boyu ilaç tedavisi gerektirir. Kapak hastalıklarının çoğu mekanik protez kapak değişimi ile tedavi edilir. Protez kapak taşıyan hastaların, mekanik protez kapağın pıhtıya sebep olmaması için ömür boyu kan sulandırıcı ilaç almaları gerekir. Felç geçirmiş hastalar da doktor tavsiyesiyle 1 veya 2 çeşit kan sulandırıcı ilaç kullanmalıdır" dedi.

KOLESTEROLÜNÜZ DÜŞSE BİLE İLACA DEVAM

Kolesterol yüksekliği ve hipertansiyonun kalp hastalıkları için en önemli risk faktörleri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Adnan Abacı, "Kalp damarlarında tıkanıklık olan hastaların kolesterol düşürücü ilaç almaları gerekir. Tıkanma olmayan ancak koroner arter hastalığı riski yüksek olan kişilerin, kötü kolesterol düzeyi belli bir rakamın üzerinde ise bunların da kolesterol düşürücü ilaç almaları önemlidir" diyerek şöyle devam etti:

"Kandaki kolesterolün yaklaşık yüzde 80'i vücutta üretilir. Yani dışarıdan hiç kolesterol almasak bile kan kolesterol düzeyinin çok fazla düşmesi mümkün değildir. Kolesterol ilaçları vücutta kolesterol üretimini azaltarak kolesterolü düşürür. Ancak ilacın etkisi kullanıldığı sürece vardır. Yani ilaç kesildiğinde kolesterol üretimi tekrar yükselir ve kolesterol yaklaşık bir ay içinde eski seviyesine geri gelir. Kolesterol düşürücü ilaçlar kullanırken kolesterol düşmesinden sonra ilacın kesilmesi sık yapılan bir hatadır. Eğer doktorunuz kolesterol ilacına gerek görmüş se bu tedavinin ömür boyu sürmesi gerekir. Aynı sebeple hipertansiyon da ömür boyu tedavi gerektirir. Hipertansiyon ilaçları kullanıldığı sürece kan basıncını düşürür ve ilaç kesilirse kan basıncı tekrar yükselir."

Post Top Ad