iphone 7 tıslıyor - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

24 Eylül 2016 Cumartesi

iphone 7 tıslıyor


Akıllı telefon dünyasında gariplikler devam ediyor. 

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Note 7 olayından sonra yeni ios sürümüne geçilmemesi uyarısı gelmişti şimdi de iphone 7 lerde tıslama sorunu başladı.Apple’nin iPhone 7 akıllı telefon serisindeki rahatsız edici “tıslama” sesinin kaynağı hakkında yepyeni görüşler ortaya çıktı. 

Problemin kaynağı sadece A10 işlemcisi olmayabilir.

iPhone 7 neden tıslıyor?

Apple’nin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus akıllı telefonlarına sahip olan kullanıcıların cihazlarından gelen “tıslama” sesi kullanıcılar arasında rahatsızlık yaratmıştı. İlk olarak Stephen Hackett’in hakkında yazdığı ve 13 saniyelik bir video paylaştığı bu problem hakkında tartışmalar sürüyor. Çünkü hala Apple tarafından resmî bir açıklama gelmiş değil.

Phone Arena’nın haberine göre, problemin kaynağını sadece A10 Fusion çipine bağlamak doğru değil. Bu çipin çalışmasını sağlayan ek bileşenler de bir o kadar suçlu olabilir. Apple, iPhone 7 serisinin ince olması için uğraşırken tek devreli bir kart kullanılmış ve karttaki bileşenler de haliyle bir o kadar kompleks.

Arama çipleri, modem ve sinyal artırıcı gibi bileşenlerin bu tek kartta oldukça yakın bir şekilde toplanması ile bileşenlerden birisinin veya birkaç tanesinin bu istenmeyen sesin kaynağı olması muhtemel görülüyor.

Birçok şekil ve boyutta karşılaşabileceğimiz kapasitör adı elektronik bileşenlerden genellikle ses çıkarmazken bazen tasarımsal sebeplerle ses çıkarma ihtimaline sahipler. Diğer taraftan sınıf 2 seramik kapasitörler ise titreşime oldukça yatkın. 

Bu kapasitörlerden elektrik ileri ve geri hareket ettiğinde bu titreşim meydana gelebiliyor. Elektrik akımı ne kadar güçlü olursa ki bu akım genellikle ağır yük altında gerçekleşiyor, titreşim de bir o kadar artıyor ve insan kulağı da titreşimi duyabiliyor.

Örneğin iPhone 7 serisinde birçok ufak bileşen yer alıyor ve bu bileşenlerin etrafını oldukça küçük boyutlardaki kapasitörler sarıyor. İşte bu ufaklıklar iPhone’lardaki sorunu yaratan suçlunun ta kendisi olabilirler.

iPhone 7 serisindeki “tıslama” sorununun maalesef bir yazılım güncellemesi ile çözülebilecek türden olmadığı belirtilirken Apple’nin düşük kalitede kapasitör kullanacağı da pek düşünülmüyor. Bu sorunu taşıyan iPhone 7’ler için yapılabilecek en iyi şeyinse ürün değişimi olduğun altı çizilmekte. Apple’nin hala neden resmî bir açıklama yapmadığıysa merak konusu. 

Patlama,donma, tıslama bakalım daha neler göreceğiz.Post Top Ad