İnsansı Robotlar, Havaalanlarında Çalışmaya Başladı - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

7 Eylül 2016 Çarşamba

İnsansı Robotlar, Havaalanlarında Çalışmaya Başladı


Robotlar Havaalanlarında Çalışmaya Başladı


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Hitachi tarafından geliştirilen 90 cm boyundaki insansı robotlar, Japonya'nın başkentindeki Tokyo (Haneda) Uluslararası Havalimanı'nda müşterilere hizmet etmeye başladı.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte robotların kullanımı gün geçtikçe artıyor. Şimdi de Hitachi tarafından üretilen 90 cm boyundaki insansı robotları havalimanlarında yönlendirme göreviyle iş başı yaptı.

İnsansı robotlar, havalimanı içerisindeki havayolu şirketlerini, mağaza ve restaurantları bulmak noktasında dijital ekran desteği ile müşterileri yönlendirme görevine sahip olacaklar.
Tekerlekli ayakları ile hareket kabiliyetini sağlayan insansı robotlar, Japonya ile İngilizce arasında dil tercümesi gerçekleştirebilecekler.


İnsansı robotlar kullanımda

2016 yılının başlarında test aşamasına başlayan insansı robotların, ilerleyen süreç sonrasında durumlara tepki verme sürelerinin hızlandığı belirtiliyor.
Hitachi'nin 2005 yılında başlattığı EMIEW robotlarının serisinin üçüncü sürümü olan insansı robotlar, 3.7 mph (6 km/h) hıza sahip durumda.
Robotlar, dış yüzeyine yerleştirilen sensör izleme teknolojisi desteğindeki yapay zekaya sahip beyni ile durumlara tepki verebiliyor.
Bulut tabanlı sistem ile müşterilerle kurduğu diyaloğu depolayabilen robotlar, böylece kendilerine bir hafıza yaratabiliyorlar.

İnsansı robot, oldukça kalabalık Tokyo Uluslararası Havalimanı'nda düşmesi halinde ise dış müdahale olmadan kolaylıkla ayağa kalkabiliyor.

Digital Trends'te yer alan habere göre Hitachi'nin gelecek süreçte dünyanın her yerindeki havalimanlarında söz konusu teknolojiyi uyarlamak adına projeleri olduğu ifade ediliyor.

Nitekim; İsviçre, Cenevre Havalimanı ve Hollanda, Amsterdam Schiphol Havalimanları'nda insansı robot çözümler deneme aşamasında değerlendiriliyorlar.

ABD, Indianapolis Havalimanı'nda da benzer bir proje test aşamalarını sürdürüyor.

shiftdelete

Post Top Ad