728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  26 Eylül 2016 Pazartesi

  Dünyanın en büyük radyo teleskobu


  Çin'den dünyanın en büyük radyo teleskobu


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Çin’in uzaydaki yaşamı araştırmak amacıyla faaliyete geçirdiği FAST, dünya üzerindeki en büyük radyo teleskobu olma ünvanını taşıyor.  
  Çin, Guicou eyaletinin Pingstang kasabasına kurduğu Küresel Diyafram Radyo Teleskobu’nun (FAST) resmen devreye sokulduğunu duyurdu. Teleskop, 500 metre çapıyla dünyanın en büyük radyo teleskobu olma rekorunun sahibiyken uzaydaki yaşam bulgularını tespit etme görevini üstleniyor.


  FAST’in maliyeti
  Gizmodo’nun haberine göre, Çin teleskobun yapımı için 180 milyon dolar yatırım yaptı. Ek olarak teleskobun sinyalleri doğru alması ve manyetik parazitlerin olmaması için bölgedeki yaklaşık 10 bin vatandaş da tahliye edildi. Haliyle Çin hükümeti bu vatandaşların zararlarını da karşılamak zorunda kaldı.  FAST’in rakipleri
  FAST’in Porto Riko’da bulunan Arecibo teleskobundan neredeyse iki kat daha büyük olduğu belirtiliyor. Teleskop, Almanya’daki Effelsberg teleskobundan ise 10 kat daha güçlü.

  FAST neler başarabilir?
  FAST’in şu anki donanımıyla bir uzaylı medeniyeti keşfetme potansiyelinin daha uzak ve karanlık gezegenleri görebilmesi sebebiyle 5-10 kat olduğu belirtiliyor. Teleskop sayesinde daha fazla titreşen yıldız tespiti de mümkün olacak. Bu sayede yer çekimi dalgaları veya uzay-zamandaki dalgalanmaların izlenmesi ve anlaşılmasıyla galaksilerin evrimi ve evrenin kökleri daha iyi anlaşılabilecek.

  FAST’in ilk 2-3 yıl sadece Çinli astronomlara açık olması, daha sonrasındaysa tüm dünyadaki bilim insanlarına açılması planlanıyor.

  Ayrıca, Çin 2022’de bir uzay istasyonu inşa etme planları yaparken Ay’a ilk adımı ise 2036’ya kadar atmak istiyor.

  SDN - ShiftDelete.Net
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Dünyanın en büyük radyo teleskobu Rating: 5 Reviewed By: Zuhal Özden
  Scroll to Top