Bu Doğruysa İnsanların Çoğu Mutasyona Uğramış Olabilir? - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

27 Eylül 2016 Salı

Bu Doğruysa İnsanların Çoğu Mutasyona Uğramış Olabilir?


ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne bağlı Nörolojik Bozukluklar ve İnmeler Ulusal Enstitüsü’nde yapılan çalışmalar altıncı his olarak düşündüğümüz şeyin mutasyona uğramış PIEZO genleri olan isnalarda olduğu çıktı.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN


9 ve 19 yaşında, doğuştan nörolojik bozukluğu iki genç üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda söz konusu mutasyonlu genin uzay boşluğundaki bir başka kütleyi fark etmeyi sağladığı belirtildi. Mutasyonlu genin sebep olduğu hareket ev denge sorunlarını ise diğer duyuların telafi ettiği ifade edildi.


Hücrelerde bulunan PIEZO2 genleri, sinir sisteminin temas hissini sağlayan genler olarak biliyor fakat mutasyona uğradıktan sonra bu işlevi yerine getiremiyor. Araştırmanın yazarlarından Carsten G. Bönnemann, PIEZO2 genlerinin, sinir sisteminin farklı yollar kullanabildiğini kanıtladığını söylüyor. 

Yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen bulguların, sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıkları bulunan kişiler için yeni tedavi yöntemleri oluşturması konusunda bir rehber görevi görebileceği belirtiliyor.

webtekno

etiketler:Bu Doğruysa İnsanların Çoğu Mutasyona Uğramış Olabilir?, 6.his, bilim

Post Top Ad