Apple'da Vergi Krizi - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

15 Eylül 2016 Perşembe

Apple'da Vergi Krizi


Teknoloji devi Apple, İrlanda hükümeti tarafından kesilen 13 milyar euro'luk ceza nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşıyor. AP'nin yaptığı açıklamalar ile Apple'ın işi oldukça zor hale geldi.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Her geçen gün teknoloji firmaları ile hükümetler arasında yaşanan vergi tartışmalarından birisine şahit oluyoruz. Hükümetler firmaları vergi kaçırmakla suçlarken, firmalar bu iddiaları kabul etmiyor.
Bu vergi krizinden nasibini alan son firma Apple oldu. Avrupa Komisyonu, Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ı 13 milyar euro vergi cezasına çarptırdı. Apple’a kesilen bu cezaya gerekçe olarak, İrlanda hükümeti ile imzaladığı özel anlaşma gösteriliyor.

Zira, İrlanda hükümetinin Apple’a sağladığı vergi esnekliklerinin yasa dışı olduğunu belirten komisyon, bu cezanın yapılan anlaşma nedeniyle eksik alınan vergilerden oluştuğunu ifade ediyor.

Avrupa Parlamentosu Kesilen Cezayı Destekliyor!

Apple'ın bu cezaya itiraz etmesi beklenirken, Avrupa Parlamentosu'ndan gelen haber firmanın vergi konusunda oldukça köşeye sıkıştığını bir kez daha gözler önüne serdi. İrlanda tarafından Apple’a 20 yıldır uygulanan vergi avantajı nedeniyle kesilen ceza, Parlamento’da yer alan milletvekillerinin desteğini aldı.


İrlanda ve Apple’ın alınan bu karara itiraz hakkının olduğunu ancak bu kararı mahkemede sonuna kadar savunacaklarını ifade eden AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, benzer sorunlar yaşanmaması için uluslararası şirketlerin daha şeffaf olması gerektiğini belirtti.

Kesilen bu ceza sonrasında ABD Hazine Bakanı’nın desteğini alan Apple’ın, nasıl bir yol haritası izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad