728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  15 Eylül 2016 Perşembe

  Aneminizi Tespit Edecek Akıllı Telefon Uygulaması


   Akıllı telefonların flaşını kullanarak kullanıcıların kan durumunu analiz eden HemaApp adındaki uygulama 
  aneminizi tespit edebilecek.

  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  University of Washington araştırmacılarından oluşan bir ekip, anemi hastalığı tespitinde bulunan bir uygulama geliştirdiler.
  Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından onaylanan, dünyanın gelişmemiş ya da gelişmekte olan bölgelerinde anemi tespitinde kullanılmaya yönelik olarak geliştirilen uygulama, akıllı telefonların flaşıyla kullanıcıların kan analizini gerçekleştirecek.  Anemi tespiti yapacak uygulama
  Engadget tarafından paylaşılan habere göre HemaApp adındaki uygulama, tıbbi profesyonellere, hastaların anemiye sahip olup olmadıkları yönünde alternatif bir çözüm sağlayacak.

  Kullanıcının hemoglobin konsantrasyonlarını analiz edecek uygulama, kırmızı kan hücreleri tarafından hemoglobin düzeyi düşük olan hücreleri karakterize edecek.

  Akıllı telefonların flaşının üzerine konulan düşük maliyetli LED aydınlatma ile hasta derisinin altındakileri görmeyi kolaylaştıracak uygulama, böylelikle hastalığın tespitinde etkin rol oynayacak.

  Oldukça düşük maliyetli bir teknoloji ile işlev gören uygulama, mevcut hemoglobin değerleri ölçme testlerinden çok daha ekonomik bir çözüm sunacak.

  Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, toplam kırmızı kan hücresi, alyuvar, eritrosit sayısının azalması ya da eritrositlerin içindeki hemoglobin miktarının azalması olarak nitelendiriliyordu.

  Kan hastalıkları arasında en çok görülen hastalık olan anemi, hastalığın teşhis aşamasında oldukça belirsiz semptonlara sahip olduğu için son derece tehlikeli olarak betimleniyordu.  Bebeklerin sarılık tespitinde kullanılacak
  University of Washington'dan başka bir araştırma ekibi ise bebeklerin sarılık tespitinde kullanılacak bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ifade ediyorlar.

  Bebeklerdeki hücre ve kan hastalıklarını telefon ekranına dokunarak tespit etmek amacında olacak bilim insanları, teknolojinin henüz gelişim aşamasında olduğunu kaydediyorlar.

  SDN - ShiftDelete.Net
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Aneminizi Tespit Edecek Akıllı Telefon Uygulaması Rating: 5 Reviewed By: Zuhal Özden
  Scroll to Top