Aneminizi Tespit Edecek Akıllı Telefon Uygulaması - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

15 Eylül 2016 Perşembe

Aneminizi Tespit Edecek Akıllı Telefon Uygulaması


 Akıllı telefonların flaşını kullanarak kullanıcıların kan durumunu analiz eden HemaApp adındaki uygulama 
aneminizi tespit edebilecek.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

University of Washington araştırmacılarından oluşan bir ekip, anemi hastalığı tespitinde bulunan bir uygulama geliştirdiler.
Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından onaylanan, dünyanın gelişmemiş ya da gelişmekte olan bölgelerinde anemi tespitinde kullanılmaya yönelik olarak geliştirilen uygulama, akıllı telefonların flaşıyla kullanıcıların kan analizini gerçekleştirecek.Anemi tespiti yapacak uygulama
Engadget tarafından paylaşılan habere göre HemaApp adındaki uygulama, tıbbi profesyonellere, hastaların anemiye sahip olup olmadıkları yönünde alternatif bir çözüm sağlayacak.

Kullanıcının hemoglobin konsantrasyonlarını analiz edecek uygulama, kırmızı kan hücreleri tarafından hemoglobin düzeyi düşük olan hücreleri karakterize edecek.

Akıllı telefonların flaşının üzerine konulan düşük maliyetli LED aydınlatma ile hasta derisinin altındakileri görmeyi kolaylaştıracak uygulama, böylelikle hastalığın tespitinde etkin rol oynayacak.

Oldukça düşük maliyetli bir teknoloji ile işlev gören uygulama, mevcut hemoglobin değerleri ölçme testlerinden çok daha ekonomik bir çözüm sunacak.

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi, toplam kırmızı kan hücresi, alyuvar, eritrosit sayısının azalması ya da eritrositlerin içindeki hemoglobin miktarının azalması olarak nitelendiriliyordu.

Kan hastalıkları arasında en çok görülen hastalık olan anemi, hastalığın teşhis aşamasında oldukça belirsiz semptonlara sahip olduğu için son derece tehlikeli olarak betimleniyordu.Bebeklerin sarılık tespitinde kullanılacak
University of Washington'dan başka bir araştırma ekibi ise bebeklerin sarılık tespitinde kullanılacak bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Bebeklerdeki hücre ve kan hastalıklarını telefon ekranına dokunarak tespit etmek amacında olacak bilim insanları, teknolojinin henüz gelişim aşamasında olduğunu kaydediyorlar.

SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad