Aman çocuklarımızı takip edip koruyalım - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

25 Şubat 2017 Cumartesi

Aman çocuklarımızı takip edip koruyalım


Dikkat  Dikkat  Dikkat!!!! 

Tanışma sitelerine erişmeye çalışan kullanıcıların %35'i, 14-15 yaşlarında yani daha çocuk....

Dünyada ne kadar kötülük olduğunun farkında olmayan yavrularımızın istismara uğramaması için dikkatli olmalıyız.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

İnternet; iyinin de kötünün de cirit attığı sonsuz bir alem ve çocuklarımız günün ciddi bir bölümünü internette geçiriyor.Okulların açılmasına sayılı günler kala anne babaların akıllarında birçok endişe var. 

Bunlardan biri de öğrencilerin kişisel mobil cihazlarını okula taşımaları. 

21. yüzyılın dinamik öğrenme ortamını desteklemek amacıyla okullarda öğrencilerin kişisel tabletlerini, çeşitli mobil cihazlarını okula getirmelerinde bir sakınca görülmüyor. 

Ancak çocuklardaki bu cihazlar bazı sorunlar ortaya çıkarıyor. Siber zorbalık, cinsel içerik paylaşımı ve pek çok uygunsuz içeriğe erişim gibi durumlar öğrenciler arasında çok yaygın bir şekilde görülüyor. 


Siber Zorbalık

Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender'ın son araştırmasında, 14-15 yaş aralığı öğrencilerin %30'u nefret mesajları gönderirken, 13 yaş altı öğrencilerin %34'ünün sosyal ağlara erişimi yasaklanmasına rağmen bu yasağa uymadıkları görüldü. Yine Bitdefender Antivirüs verilerine göre, masaüstü kullanıcılarının %71'i internette gezinti için kendi cihazını kullanırken, her 3 Android kullanıcısından 1'i uygunsuz metin mesajları gönderiyor.


Uygunsuz İçerik Erişimi

Google, Twitter ve Vikipedi en çok ziyaret edilen siteler arasında yer alırken, 8-9 yaş aralığındaki öğrencilerin 3'te 1'i anlık mesajlaşma uygulamalarını yoğun olarak kullanıyor. Bunun yanı sıra kumar, hack ile ilgili uygulamalar, online video, bilgisayar oyunları araması, şiddet içerikli görseller de öğrenciler tarafından erişilen konular arasında bulunuyor.

Bitdefender Antivirüs'ün verilerine göre; online tanışma sitelerine erişmeye çalışan kullanıcıların %35'i 14-15 yaşlarında. Pornografi ile ilgilenenlerin ise çoğunlukla 15 yaş ve üstü erkek kullanıcı olduğu görülüyor.


Cihaz ve Kimlik Hırsızlığı

Ebeveynlerin bir diğer endişesi de cihazın çalınması halinde yaşanacak sıkıntılar oluyor. Cihazda bulunan kişisel bilgilerin de çalınması kimlik hırsızlıklarına neden olurken pek çok risk de baş gösterebiliyor. Bu tehdidi azaltmak için güvenlik sağlayıcısı Bitdefender, tam bir mobil güvenlik çözümü kullanmanızı öneriyor. Bitdefender Antivirüs'ün cihaz sahibinin cihazı bulması, kilitlemesi ve içindeki bilgileri silmesi gibi hırsızlık karşıtı fonksiyonları da içeren mobil cihazlar için güvenlik çözümü Bitdefender Mobile Security ürününü indirip kullanabilirsiniz.

Post Top Ad