AKN İnternette kota ne zaman kalkıyor tüm detaylar - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

15 Eylül 2016 Perşembe

AKN İnternette kota ne zaman kalkıyor tüm detaylar


AKN (adil kullanım noktası) kalkıyor. Peki tüm detaylar?

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

AKN kademeli olarak kaldırılıyor, tüm detaylar resmi olarak açıklandı.Tüm düzenlemeler 10.10.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

1- Limitsiz/Sınırsız ancak AKN kapsamında olan paketlerde, AKN aşıldıktan sonraki hız %50 oranında artırılacak. Yani 3 Mbps olarak uygulanan hız yaklaşık olarak 4.5 Mbps’ye çıkacak.

2- Mobil şebekelerde AKN uygulanan internet paketlerinde AKN sonrası veri hızı en az 128 Kbps olacak. An itibariyle yaklaşık olarak 96 Kbps uygulanıyor. Yani burada da bir artış söz konusu.

3- 02:00 ile 08:00 saatleri arasındaki veri tüketimi, AKN kapsamında sayılmayacak. Yani bu saat aralığında yapılan indirmeler kotayı harcamayacak. Bu şekilde tüketiciler, internetin yoğun olmadığı saatlerde veri tüketmeye teşvik edilecek.

4- İnternet sağlayıcılarının AKN’nin %80 ve %100’üne ulaşıldığı durumlarda tüketicileri kısa mesaj ile bilgilendirmesi zorunlu oldu.

5- AKN kapsamındaki paket ve tarifelerin isminin AKN uygulamasını içerek şekilde düzenlenmesi, her türlü reklam ve tanıtımda AKN uygulamasına yer verilmesi zorunluluğu getirildi.

6- 31.12.2018 tarihi itibariyle AKN uygulamasına son verilmesine yönelik çalışma ve analizlere ilişkin karar verildi.

BTK nın duyurusuna alttaki linkten ulaşabilirsiniz.
etiketler: adil kullanım kotası, adil kullanım noktası, adil kullanım kotası kalkıyor, adil kullanım kotası detaylar, adil kullanım kotası nedir?, adil kullanım kotası hakkında tüm detaylar

Post Top Ad