Akıllı telefonlarda çıkarılamayan piller - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

8 Eylül 2016 Perşembe

Akıllı telefonlarda çıkarılamayan piller


Samsung, note 7 pil problemi nedeni ile 2.5 milyon telefonu geri çağırdı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Tabi bunun ana nedeni pilin çıkarılamaz oluşu ve milyarlarca dolarlık zarardan bahsediliyor.Pil değişebilir olsa idi eskiler ile yenileri değişir çok daha düşük maliyet ile bu işi kotarabilir iken şimdiki halde milyarlarca dolarlık zarardan bahsediliyor.

Piyasadaki akıllı telefonlara baktığımızda hemen hemen yarı yarıya çıkarılabilen - çıkarılamayan pil oranı var.Peki hangisi doğru? 

Pil çıkarılabilmeli mi yoksa çıkarılamamalı mı? (Tekerleme gibi oldu:))

İki tercihin de avantaj ve dezavantajları var.

Apple en baştan itibaren çıkarılamayan pili tercih etti.

Samsung ise kullanıcılardan gelen yoğun metal-cam tasarımlar isteği nedeni ile biraz da mecburiyetten çıkarılamayan modelleri gitgide arttırıyor.

Çıkarılabilen pilin avantajları


  • Pil değişimini kendiniz servise vermeden, günlerce beklemeden yapabilirsiniz.


Özellikle yoğun kullanılan ve sık sık şarj edilen cihazlarda 1 sene gibi pil ömrü açısından kısa sayılabilecek sürede pil değişimi gerekebiliyor, çıkarılabilen bataryaya sahip cihazlarda bu değişim çok kolay. 

Yenisini al ve eskisinin yerine yerleştir.


  • Uzun yolculuklarda veya yoğun kullanımlarda yedek pil alarak şarj sorunu yaşamazsınız.

Alırsınız bir kaç tane yedek pil, sorun çözülür.
Bazı yazılımsal problemler pil belli süreliğine pil çıkarılarak çözülebiliyor.

Forumlarda çok sayıda kapatamama sorundan bahsediliyor. Yazılım öyle bir tıkanıyor ki tek çözüm enerjiyi tamamen kesmek ve bunu çıkarılamayan bataryalı bir cihazda yapmak imkansız. 

Sonuç itibari ile tuşlara ne kadar uzun basarsanız basın yazılım burda komutu alıp kapatacak dolayısı ile bu komutu alamayacak durumda ise kapanamaz. 

Ayrıca bir de bu kapanamama durumu ciddi bir ısınma ile beraber olursa al başına belayı sonuç telefonun yanması bile olabilir.


  • Çıkarılabilen pilli cihazlar plastik bazlı kasa ile üretildiğinden yamulma, deformasyon gibi kavramlara karşı daha dayanıklıdır.

Evimizde kumandalar neden plastiktir? Cevabı basit sık sık düşerler. 

Plastik malzeme ile tasarlanan telefonda esneklikleri sayesinde metal veya cam ile tasarlanmış telefonlara göre çok daha dayanıklıdır. Ve telefonlar da sık sık düşer.

Çıkarılamayan pilin avantajları


  • Pil çıkarılmayacağı için pil bağlantı noktaları fazla deforme olmaz.  • Metal-cam karışımı tasarımlar ile daha şık telefonlar tasarlanabilir.  • Su geçirmezlik için, açılan bir arka kapak olmadığı için çok daha uygundur.


Hangisini seçeceğiniz size kalmış ama ben çıkarılabilir bataryaları tercih ederim.

Bora Arslantürk
boramat@gmail.com

Post Top Ad