Akıllı Şebeke Sistemleri Güvenlik Açığına Neden Olabilir Mİ? - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

19 Eylül 2016 Pazartesi

Akıllı Şebeke Sistemleri Güvenlik Açığına Neden Olabilir Mİ?


Akıllı şebekeler bizi  hackerlara karşı savunmasız bırakıyor?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Teknolojinin gelişmesiyle evlerimize gelen hizmetlerin şebekeleri de akıllanıyor. Peki, kulağa harika gelen bu akıllı şebekeler bizi nasıl hackerlara karşı savunmasız bırakıyor?
Günümüzde en çok duyduğumuz teknoloji terimlerinden biri "akıllı" olmuş durumda. Akıllı telefon, akıllı saat, akıllı buzdolabı, akıllı fırın, akıllı ev... Liste saymakla bitmez.

Artık şehirlerimiz için sağlanan hizmetler de yavaş yavaş akıllı oluyor. Eski pasif elektrik şebekeleri değişiyor ve akıllı şebeke sistemine geçiyorlar.

Akıllı şebeke sistemleri büyük güvenlik açığına neden olabilir
Akıllı şebekelerde işlemler, sensörler ve büyük veri teknolojileriyle sağlanıyor. Ama işin büyük de bir riski var. 

Liverpool John Moores Üniversitesi araştırmacıları, "Yeni sistemlerle eski altyapıya göre efektiflik, esneklik ve erişebilirlik açısından büyük bir devrim söz konusu." diyor.Aynı şekilde büyük güvenlik sorununu da beraberinde geliyor. Akıllı şebekelerde bulunan açıklar hackerların saldırılarına açık olacaklar. 

Bu sistemin açıkları veya zayıf noktaları keşfedildiğinde hackerlar sisteme sızabilecek ve evinizin elektriğini kolayca kesebilecekler. Yeni sistemlere geçildikçe güvenlik açıklarını kapatabilecek yeni önlemlerin de alınması gerekiyor.

Bu saldırılar düşündüğümüzden de tehlikeli olabilir, çünkü sisteme tam sızılması halinde tıpkı Watch_Dogs video oyununda olduğu gibi, uzaktan kumanda gibi şehrin elektrik şebekesini kontrol edebilirler.

Geleceğin teknolojileri bizlere yeni imkanlar sağlarken bir yandan da güvenliğimizi tehlikeye mi atıyor diye soruyor insan ister istemez.


SDN - ShiftDelete.Net

Post Top Ad