8 yılını dolduran öğretmenler proje okullarından ayrılıyor - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

25 Eylül 2016 Pazar

8 yılını dolduran öğretmenler proje okullarından ayrılıyor


Yeni yayılanan proje okullar yönetmeliğine göre bu okullarda görev yapıp 8 yılını dolduran öğretmenlerin başka bir okula tayin olmaları gerekiyor.

SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Aralarında Türkiye’nin köklü liselerinin bulunduğu proje okullarda 8 yılını dolduran eğitimcilerin başka okullara tayin edilmesine tepkiler sürerken, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin konuyla ilgili açıklama yaptı. Tekin Twitter hesabı üzerinden, “Toplam 155 proje okulunda 4 bin 598 öğretmen çalışıyor. Bu arkadaşlarımızdan 1.187’si bulundukları okulda 8 yıldan daha uzun süredir çalışıyor. Bir kısmı zaten okullarında çalışmaya devam edecek” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullardan uzaklaştırılan öğretmenlerin yerini norm kadro fazlası eğitimcilerle dolduracağını açıklamıştı. 19 Eylül’de yayımlanan ‘İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler’ başlıklı genelge ile İstanbul Erkek, Cağaloğlu Anadolu, Vefa, Bornova Anadolu, Ankara Çankaya Fen Lisesi gibi Türkiye’nin köklü liselerinin yer aldığı proje okullarda 8 yılını doldurmuş öğretmenlerin de norm fazlası olarak değerlendirilmesi istenmişti. Uygulamaya tepkiler sürerken Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı. Tekin, Twitter’dan yaptığı açıklamada bu okullarda 8 yılını doldurmuş öğretmen sayısının 1.187 olduğunu ve bunların bir kısmının aynı lisede çalışmaya devam edeceğini söyledi. Müsteşar Tekin’in açıklaması şöyle:

“İki gündür medyada spekülatif bazı bilgiler yer aldığı için doğruları paylaşmak istedim. Proje okullara ilişkin yönetmelik iddia edilenin aksine, 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Matematik bilmeyenlerin iddia ettiği gibi 10 bin öğretmenin okulu değişmiyor. Toplam 155 proje okulda, 4 bin 598 öğretmen çalışıyor. Bu arkadaşlarımızdan 1.187’si bulundukları okulda 8 yıldan daha uzun bir süredir çalışıyor. Bunlardan bir kısmı zaten okullarında çalışmaya devam edecek.”

Yıllardır aynı okullarda çalışan bu öğretmenlerin başka okullara gitmesi iyi okullarda öğretmen sirkülasyonuna ve iyi okullarda çalışmak isteyen öğretmenlerin de şansının artmasına sebep olacak.

etiketler: proje okulları, proje okullarında 8 yılı dolan öğretmenler, proje okulları yönetmeliği

Post Top Ad