Web Tam 25 Yıldır Hayatımızda ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

23 Ağustos 2016 Salı

Web Tam 25 Yıldır Hayatımızda !


Dünyanın en büyük kitle iletişim aracı olan Web, bugün 25. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Sosyal medya Facebook yayınladığı mesajla internetin kuruluş yıldönümünü kutladı. İşte Facebook'un mesajı!


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİNFacebook, Web'in 25. Yılını Kutluyor
Şu anda okuduğunuz haberi sizlere aktarmamızı sağlayan Web, 25 yıl önce bugün kullanılmaya başlandı. Sosyal medya devi Facebook Web’in 25. kuruluş yıldönümünü yayınladığı mesajla kutladı.
Facebook, 25 yıl önce kurulan Web’in 25. kuruluş yıldönümüne ilişkin yayınladığı mesaj şu şekilde;Web nedir?
İnternet üzerindeki servislerden biri olan Web, internet üzerinde yazı, grafik, resim, ses ve hareketli görüntülerden oluşan dokümanları uzaktaki bilgisayarlara iletir. Bu hizmetin görülebilmesi için geri planda çalışan birçok yazılım vardır.

İngiliz Tim Berners-Lee 1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. İnternetin yeni kullanıcılarla buluşması 23 Ağustos 1991 yılında gerçekleşti.Tim Berners-Lee Web'in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında geliştirmiştir. 1994 yılında ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur ve halen de başkanlığını yapmaktadır.

Dünyada ve Türkiye'de İnternet Kullanımı
Modern zamanın en önemli buluşlarından biri olan Web günümüz iletişimde en çok kullanılan araçların başında geliyor. Halihazırda dünyada 3 milyar dolaylarında insan Web hizmetinden yararlanıyor. Ülkemizde ise 46 milyon kişi interneti aktif olarak kullanıyor.


shiftdelete

uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad