Vücudunuzda Yaşayan Parazitik Canlılar - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

3 Haziran 2017 Cumartesi

Vücudunuzda Yaşayan Parazitik Canlılar


Farkında olalım veya olmayalım gir çok canlı dostumuz bizimle beraber yaşıyor.

Bizden besleniyorlar ve evleri de biziz.

Öncelikle kirpik maytlarının vücudumuzda hemen hemen her tarafımızda bulunabileceğini söyleyelim.SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Özellikle yüz, kirpik, burun ve kaşlarınız olmak üzere vücudumuzdaki neredeyse tüm kıl köklerinde rahatlıkla yaşayabiliyorlar.
Bu maytlar vücudumuz üzerinde parazitik olarak yaşarlar.

Yani bize en ufak bir faydaları bile yoktur, ancak bizden doya doya faydalanırlar ve kendileri için gerekli besinleri temin etmenin yanı sıra kendilerine dış etkilerden de koruma sağlarlar.
Dediğimiz gibi kıl köklerinde yaşayan bu canlıların boyutları 0.1-0.4 mm arasında değişir.

Bu bakımdan baya küçük olduklarını söyleyebiliriz
Gelelim içimizi rahatlatacak yere

Bu maytların temelde bizlere neredeyse hiçbir zararları yoktur, zaten bu yüzdendir ki çoğu insan bu canlıların var olduğunun hiçbir zaman farkında bile olmaz. 


Fakat bu demek değil ki tamamen zararsızlar, nitekim zaman zaman göz kapaklarında oluşan bleparitis adlı ciddi iltihaplanmalara neden olabiliyorlar.Maytlar çoğu zaman savunma sistemimiz tarafından tehlikeli olmayacak sayılarda tutulurlar.


Fakat bazen bu sayıyı aştıkları ve demodikoz adı verilen bir hastalığa neden oldukları gözlenmiştir. Bu hastalık genelde stresli koşullarda çalışanlarda ve sık sık hasta olanlarda görülür; kaşınma, şişme ve deri bozuklukları belirtileriyle anlaşılır.

20 yaşına gelmiş her 4 insandan birinde bu maytlar yaşamaktadır.

Yaş arttıkça bu oran da giderek yükselir, dolayısıyla insanların neredeyse tamamı günün birinde kirpiklerinde bu minik parazitik maytlara ev sahipliği yapar.Yani anlayacağınız, çok çok şanslı değilseniz günün birinde sizde de bu maytlardan olacak.

Hatta belki de tam siz bunu okurken kirpiklerinizin köklerinde dolaşıp sizden besleniyorlar...

Ne kadar kulak asarsınız bilemeyiz ama, neyse ki dediğimiz gibi pek korkulacak bir şey yok. :)


Post Top Ad