728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  19 Ağustos 2016 Cuma

  Satılan akıllı telefonların %86 sı android  2016 ikinci çeyrek dönemine ait akıllı telefon satış rakamları açıklandı. Gartner tarafından yayınlanan raporda hem işletim sistemi hem de üretici bazın satış rakamlarına yer veriliyor.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Pazar araştırma kuruluşu Gartner, 2016 ikinci çeyrek dönemine ait akıllı telefon satışlarının yer verildiği raporunu yayınlandı. Yayınlanan raporu ilk olarak işletim sistemleri bazında ele alalım. Toplamda 344 milyon akıllı telefonun satıldığı üç aylık dilimde Android tabanlı akıllı telefonlar pazarın büyük bölümünü oluşturuyor.


  Android yükselişini sürdürüyor

  Nisan-Haziran döneminde toplam 296.9 milyon Android işletim sistemine sahip akıllı telefon satışı gerçekleşti. Android'in ikinci çeyrek sonunda pazardaki kullanım oranı ise %86.2 olarak açıklandı. Geçen yıl bu oran %82.2 seviyesindeydi.  iPhone satışları ilk kez düşüşte

  iPhone satışlarında ilk kez bu yıl düşüş yaşandı. Apple yılın ikinci çeyreğinde 44.3 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. Şirketin pazar payı bir yılda %14.6’dan %12.9’a geriledi.

  Windows Phone ve BlackBerry düşüş içerisinde

  Windows Phone cephesinde ciddi bir düşüş söz konusu. Geçen yıl aynı çeyrek dilimde 8.1 milyon Windows Phone tabanlı telefon satılırken, bu rakam 2016 ikinci çeyrek dönemde 1.9 milyona geriledi. İşletim sisteminin pazar payı bu süreçte %0.6’ya geriledi.

  Benzer düşüş BlackBerry cephesinde de yaşanıyor. Rapora göre geçen yıl BlackBerry OS tabanlı 1.1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2016’da ise sadece 400 bin adet BlackBerry akıllı telefon satılabildi.


  Samsung dünyanın bir numarası

  Akıllı telefon satışlarını üretici bazında ele aldığımızda; Samsung’un bir çeyreği daha lider üretici olarak tamamladığını görüyoruz. Güney Koreli teknoloji devi geride bıraktığımız çeyrekte 76.7 milyon Galaxy akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

  Geçen yıl aynı döneme göre akıllı telefon satışlarını artıran Samsung, pazar payını %22.3 seviyesine yükseltti.

  İkinci çeyrek dilimde satışı gerçekleşen iPhone sayısına yukarıda değinmiştik. 

  İlk beşte üç Çinli üretici

  Huawei geride bıraktığımız çeyrek itibariyle dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi oldu. Çinli teknoloji devi 30.6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Huawei’in pazar pay %8.9 seviyesine yükseldi.

  SDN - ShiftDelete.Net


  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Satılan akıllı telefonların %86 sı android Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top