Kota Dolunca Ne Hız Düşmesi Hızınız Artacak! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

17 Ağustos 2016 Çarşamba

Kota Dolunca Ne Hız Düşmesi Hızınız Artacak!


Adil Kullanım Kotası AKK limitlerini yükseltmek isteyen BTK, kota limitlerini ilk aşamada yükseltemezse, aşım sonrası düşürülen hızın yükseltilmesi noktasında çalışmalara başladı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Kota Dolunca Hızınız Artacak
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, Adil Kullanım Kotası AKK üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor.

Adil Kullanım Kotası nedir? diye soracak olursanız hemen hatırlatalım. Sınırsız diye satılan bir internet paketinin, hız ve kullanım açısından sınırsız olmaması ve bir kotaya bağlı olması durumu diyebiliriz.
Örneğin; 50 GB AKK tanımlı bir internet hizmeti kullanıyorsanız ve hızınız da 20 Mbps ise, 50 GB'lık kullanımı aştıktan sonra hızınız 3 Mbps seviyesine düşürülüyor. Buna Adil Kullanım Kotası diyoruz.

AKK hızı yükseltilecek
BTK'nın yeni düzenlemede en azından düşürülen hızı 2 Mbps artırarak, 3 seviyesinden 5 Mbps'e çıkarması bekleniyor. Kotalarda ilk aşamada pek değişiklik görmeyebiliriz ama hızlarda az da olsa iyileştirmeler görülecek gibi.BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, bu konuda bir düzenleme yapacaklarını belirterek, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri, hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” dedi.

AKK kalkmayacak, optimize edilecek
Sayan, operatörlerin uygulamaya temkinli yaklaştığını ve sınırı artırmak istemediklerini belirtti. Sektör yetkilileri de uygulamanın yeni yatırım anlamına geldiğini ve hız artışının sıkıntı doğurabileceğini savundu.

Tüketici talepleri ve altyapıya uyumlu düzenleme yaparak kamuoyu görüşüne açacaklarını kaydeden Sayan, kotanın kaldırılmasının şimdilik mümkün olmadığını söyledi.

Bakalım AKK, hafif esnetmelerle daha kaç yıl hayatımızdaki yerini almaya devam edecek? Merakla gelişmeleri bekliyoruz. 

shiftdelete
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad