Kilonun Beyne Olan Büyük Zararı ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

24 Ağustos 2017 Perşembe

Kilonun Beyne Olan Büyük Zararı !


Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalara göre kilolu insanların beyni ile normal insanların beyni arasında insan yaşam süresini azaltan bir fark bulunmakta.

İnsanın sahip olduğu en önemli şey yaşam olduğunun bilincindeysek bunlara kesinlikle dikkat edelim.

Neticede kilo bir çok şeye olduğu gibi beyne de zararlı....


Kilolu olan insanların beyni çok daha hızlı yaşlanıyor!
Cambridge Üniversitesi'nde görevli olan bir grup bilim insanı, kilolu olmanın insan beyni üzerindeki etkilerini araştırırken çok ilginç birşeyle karşılaştılar. 

Orta yaşlı ve kilolu insanların beyin yapılarını inceleyen araştırmacılar, uzun bir süre kilolu olan kişilerin beyinlerinin çok daha hızlı yaşlandığını keşfettiler.

Araştırmaya göre uzun bir süre kilolu olan orta yaşlı bireylerin beyni, sağlıklı kiloda olan bireylerin beyninden tam 10 yaş daha yaşlı olabiliyor. 


Bilim insanları, bu durumun nedeninin beyinde bulunan ve normal durumlarda yaşlılıkla azalan beyaz madde olduğunu tahmin ediyorlar.(56 yaşında, 19.5 vücut kitle indeksine sahip olan bir insan - 50 yaşında, 43.4 vücut kitle indeksine sahip olan bir insan)

Beyaz madde, beynin farklı bölmelerindeki iletişimi sağlayan ve sinir liflerinden oluşan bir dokudur. Bu dokunun miktarının IQ puanını ve beynin çalışma hızını etkilemediği biliniyor.
Post Top Ad