Google'ın İnternet İçin Yeni Teknolojisi Yapay Zeka - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

27 Ağustos 2016 Cumartesi

Google'ın İnternet İçin Yeni Teknolojisi Yapay Zeka


İnternet kullanımını rahatlatmak ve veritabanı üzerinde oluşacak yükü azaltmak adına Google tarafından yeni bir yapay zeka geliştiriliyor. Yapay zeka, görseller üzerinde çalışacak.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN


Google İnternet Kullanımını Rahatlatacak
İnternet devi Google yepyeni bir teknolojiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla Google ağının altyapısını güçlendirmeye çalışan firma şimdi de son derece önemli bir kullanıcı hizmeti için yapay zeka geliştiriyor.

Yapılan çalışmalara göre bu yapay zeka görsel dosyaların sıkıştırılmasında önemli bir çözüm olabilir.

Çözünürlük değerleri arttıkça internet üzerinde yüklenen görsellerin de boyutları anormal ölçüde artıyor. İşte geliştirilen yapay zeka bu noktada devreye giriyor.


Yeni Yapay Zeka Görsel Sorununu Ortadan Kadıracak
Araştırma ekibi 6 milyon sıkıştırılmış fotoğrafı aldı ve onları 32x32'lik minik parçalara ayırdı. Nöral ağ 100 adet yeterince sıkıştırılamamış fotoğrafı buldu ve onların nasıl daha da az yer kaplayacağını öğrenmeye çalıştı.Aslında buradaki doğru kelime "verimli olabilmek." Üretilen bu yeni yapay zeka sıkıştırılan görsel dosyaları ayıklayacak ve onları daha verimli bir şekilde sıkıştırmaya çalışacak. Bu özellik sayesinde sunucular üzerindeki yük de belli oranda kakmış olacak. 

Google'ın yapay zekasının ne zaman hazır olacağı bilinmez ama hizmete açıldığında internet altyapısına hayli destek olacağını da kabul etmek gerekiyor.

shiftdelete
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad