Futbolda ofsayt dahil bir çok kural değişti - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

9 Ağustos 2016 Salı

Futbolda ofsayt dahil bir çok kural değiştiMerkez Hakem Kurulu, 2016-2017 sezonunda Süper Lig’de ve Ziraat Türkiye Kupası'nda uygulanacak yeni futbol kurallarını anlattı.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Elle oynamada yeni kural

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Bariz gol şansını engelleyen bütün elle oynamalar ceza alanı içi veya dışı fark etmeksizin kırmızı kartla cezalandırılacak.
Ceza alanı dışında da kırmızı

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Ceza alanı dışında yapılan bariz gol şansını önlemeye yönelik faulün disiplin cezası kırmızı kart olacak.

Topa müdahale niyeti varsa...

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Ceza alanı içinde yapılan bariz gol şansını engelleyen faullerde (oyuncu topa müdahale etme niyetindeyse) penaltı ve sarı kart uygulanacak.

Önceden bu ihlalin cezası penaltı ve kırmızı karttı. Bu kuralın istisnası da var.
Ceza alanı içinde futbolcu topa müdahale etmek istemeyip rakibini çeker ya da
iterse eski kural devreye girerek penaltı kararının yanı sıra oyuncuya kırmızı
kart gösterilecek.Su molaları

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Sıcaklık 32 derece ve üzeriyse maçın 25. ve 75. dakikalarında birer dakikalık su molaları verilecek.

Duraksayarak atılan penaltıda yeni kural

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Penaltıyı atacak oyuncu koşusunu yapıp topa vurmadan duraklarsa penaltı kararı iptal edilecek ve top rakibe endirekt serbest vuruşla verilecek.

Seri penaltılarda yeni kural

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Seri penaltı atışlarında iki takım da aynı sayıda oyuncuya sahip olacak. Seri penaltı atışını atacak futbolcuların isimleri artık hakemlere verilmeyecek.

Avantaj kuralında değişiklik

Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Bir oyuncu kırmızı veya ikinci sarı kartlık bir ihlal yaptığında, hakem bir avantaj oynatırsa bu oyuncu artık futbolcuya müdahale edemez. Kırmızı kart oyun ilk durduğunda gösterilir. Bu futbolcu oyuna müdahale ederse maç durdurulacak ve oyuncuya kırmızı kart gösterilecek.

Ofsayt kuralı değişti


Süper Lig'de futbol kuralları baştan aşağı değişti Futbolcuların kolu ve eli ofsayt için değerlendirmeye alınmaz. Ofsayttan doğan endirekt vuruş artık futbolcunun topa müdahale ettiği yerden (artık kendi yarı sahası da olabilir) kullanılacak.

CNNTÜRK


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad