Facebook'un Yüz Tarama Sisteminde Tehlike Olabilir ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

22 Ağustos 2016 Pazartesi

Facebook'un Yüz Tarama Sisteminde Tehlike Olabilir !Facebook'un henüz deneme aşamasında olan 3D yüz tanıma teknolojisini birçok tartışmayı beraberinde getirmişti. Kullanıcı mahremiyetine ek olarak sistemin diğer tehlikeleri gündeme geliyor.SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN


Facebook, biyometrik veri depolama çalışmaları kapsamında uygulama üzerindeki kullanıcı fotoğraflarını izinsiz kullanması tartışmaları beraberinde getirmişti.

Hukuka aykırı bir durum olarak değerlendirilen bu durum konusunda şirkete ilgili mahkemede dava açılmıştı.

Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda sahip olduğu açık nedeniyle açılan davayı kaybeden Facebook, "Yüz Tanıma Teknolojisi" kapsamındaki çalışmalarını devam ettirmişti.

Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı! Facebook Fotoğrafları İzinsiz Kullandı
Facebook’un bir süredir biyometrik veri depolama konusunda çalışmalarda bulunduğu biliniyordu....


İnsanların yüzlerini algılama konusunda birçok hata ve yanılgı barındırdığı ifade edilen sistem, şimdiki süreçte ise yeni bir iddia ile karşı karşıya.

University Of North Carolina'dan bir araştırma ekibi, yüz tanıma teknolojisini kullanan şirketlerin ne tür sonuçları meydana getirebileceğini ortaya koydu.

Güvenlik sistemleri başta olmak üzere birçok konuda soru işaretleri barındıran sistemlerin kullanıcıların yüzlerini aslından çok uzak bir şekilde meydana getirdiğini ifade etti.Yüz tanıma teknolojisi insanları aptal mı gösteriyor?
Araştırma ekibi, çevrimiçi kaynaklardan 20 gönüllü denek fotoğrafını bir araya getirdi. 3D modellerin çıkarıldığı fotoğraflara bazı yüz animasyonları eklendi.

Yüz hatlarının dokularını ve gölgelerini net olarak meydana getiren görüntüler, özneyi tam anlamıyla ortaya çıkardı.

Büyük teknoloji şirketlerinden çok daha düşük kalitedeki fotoğraflarla gerçekleştirdikleri çalışmanın örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten araştırmacılar, bu bağlamda teknoloji şirketlerininkullandıkları yolu eleştirdiler.

Araştırma sonucu elde edilen görüntüler ise kullanıcıları olduklarından çok daha farklı gösteren içerikleri ortaya koydu.


Yüz tanıma teknolojisinin şimdiki süreçte henüz yeterli seviyede olmadığını ifade eden araştırmacılar, gerek kullanıcıların mahremiyetlerine zarar veren gerekse de kullanıcıları kötü gösteren sistemin henüz oturmadan test edilmemesi gerektiğini dile getirdiler.


shiftdelete

Post Top Ad