Geleceğin Kodcuları - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

25 Aralık 2016 Pazar

Geleceğin Kodcularıİnternetle büyüyen yeni nesil, teknoloji kullanımı konusunda oldukça yetenekli… Geleceğin dünyasında söz sahibi olacak kişiler ise sadece yüzyılın gelişmelerine adapte olanlar değil teknolojiyi üretenler olacak. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Kodlama eğitimi alan öğrenciler, yüzyılın gelişen teknolojilerine adapte olurken üretken beyinlere dönüşüyor. ERA Kolejleri Eğitim Koordinatörü Selim Çifçi, erken yaşta programlama öğrenmenin çocuklara vizyon kazandırdığını ve kodlama derslerinin zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediğini söylüyor.İnternetle büyüyen yeni nesil, teknoloji kullanımı konusunda oldukça yetenekli… Geleceğin dünyasında söz sahibi olacak kişiler ise sadece yüzyılın gelişmelerine adapte olanlar değil teknolojiyi üretenler olacak.

Çifçi, öğrencilere neden kodlama eğitimi verdiklerini “Teknoloji laboratuarlarımızda kodlama eğitimi alan öğrencilerimiz daha üretken beyinlere dönüşüyor. Z kuşağına mensup öğrencilerimiz, düşünen, bilgiyi kritize eden bir hale geliyor. Üretken beyinler her zaman başarılı olurlar. Öğrencilerimizin geleceğe hazır olmaları ve vizyon kazanmaları için programlama öğretiyoruz” diyerek açıklıyor.

 Öğrenciler Problem Çözmeyi Öğreniyor


Kodlama derslerinin problem çözme becerisi kazandırdığına işaret eden Çifçi, bu katkıyı “Programlama öğrenen çocuklar, problemlerle başa çıkmayı öğrenirler. Karşılaştıkları sorunları iyi analiz edip programlamada ‘Divide and conquer’ diye isimlendirilen, ‘böl ve yönet’ yöntemi ile sorunlarını çözerler. Programlama öğrenen çocuklar aynı zamanda algoritma da öğrenir. Algoritma, bir problemin nasıl çözüleceğini veya işin nasıl yapılacağını gösteren yoldur. Algoritma yapmayı bilen çocuklar, hayatlarının her alanına bunu uygulayıp hem derslerinde hem yaşamlarında daha başarılı olur” sözleriyle açıklıyor.


Öğrencilerin kendilerini denemek ve eğlenmek için programlar geliştirebildiğini belirten Çifçi, geliştirilen programların hem çocuklara hem de çevrelerindekilere faydalı olduğunu söylüyor: “İşleri kolaylaştıran bir program, ortaya çıkan somut bir ürün olarak her zaman üreticisini mutlu eder, özgüven kazandırır ve daha yüksek hedefler koymak için motive eder.”Kodlama Eğitimi’nin Zihinsel Gelişime 6 Madde İle Katkısı

Kodlama eğitimi, çocukların akıl yürütme yeteneklerini geliştirir.

Bağımsız düşünme, karar verme ve hareket etme yetileri artar.
Eğitimde etkinlik, gelecek iş yaşamı için zihinsel hazırlık ve konsantrasyon süresi yükselir.

Matematiksel ve geometrik düşünme yetisi gelişir.

Yaratıcı ve eleştirel düşünce kabiliyeti kazanılır.
Hayal gücü gelişir, tasarıları on-line ve 3 boyutlu olarak hayata geçirebilme becerisi sağlanır.

Post Top Ad