728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  12 Ağustos 2016 Cuma

  Bu Gece Meteor Yağmuru Var  Gökyüzündeki en harika olaylardan biri olan Perseid Meteor Yağmuru bu gece çıplak gözle izlenebilecek. Bu muhteşem tabloyu nasıl izleyebileceğinizi haberimizden öğrenebilirsiniz.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

  Yıldız kayması nedir, aslında hepimiz biliriz. Doğa üstü gibi görünen bu olaya en azından bir kez bile olsa denk gelmişizdir. Ama Perseid gök taşı yağmuru bu deneyiminizi bir üst noktaya taşıyacak.  1992 yılında Dünya'nın çok yakınından geçen Swift-Tuttle gök taşının ardındaki kalıntılardan oluşan Perseid meteor yağmuru düzenli aralıklarda dünyamızda muhteşem manzaralar oluşturmaya devam ediyor. 

  Her yıl Temmuz ve Ağustos ayları arasında aktif kalan Perseid, en yoğun salınımını 12 Ağustos'u, 13 Ağustos'a bağlayan gece yapıyor. Yani bu gece Türkiye Yaz Saati ile 02:00'de gökyüzünde tam bir görsel şölen bizleri bekliyor.Yıldız Kayması Nedir?
  Aslında yıldız kayması dediğimiz olay, atmosferin hemen üzerinde seyir eden gök taşları ve uzay tozlarının dünyamıza düşme olayıdır. Her gün yaşanan son derece olağan bir şeydir. Dünya'nın kütle çekimine yenik düşüp, yeryüzüne düşen bu cisimler ısınmalarından dolayı yıldız gibi parlarlar. 

  Genel olarak aşınma ve ısınmadan dolayı cisimlerin birçoğu atmosferde erir ve yok olur. Ama bazı cisimler yeryüzüne ulaşabilecek kadar büyüktür ve bunlara meteorit ismi verilir.

  Eğer yıldız kaymasını izlemekte zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız buradan gösterilecek olan canlı yayını da takip edebilirsiniz.

  SDN - ShiftDelete.Net
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Bu Gece Meteor Yağmuru Var Rating: 5 Reviewed By: Bora Arslantürk
  Scroll to Top