Android 7.0 da Olup, iOS'te Bulunmayan 7 Özellik - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

29 Ağustos 2016 Pazartesi

Android 7.0 da Olup, iOS'te Bulunmayan 7 ÖzellikAndroid'in merakla beklenen yeni sürümü Android 7.0 Nougat, sonunda resmi olarak dağıtılmaya başlandı. 


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Güncelleme yavaş yavaş daha önceden duyurulmuş olan cihazlara geliyor ve kullanıcılar da Nougat'ın yeniliklerinden yararlanmaya başlıyor. Peki bu yenilikler içinde ön plana çıkan ve rakip iOS'e göre daha başarılı olanlar hangileri? Çoklu Pencere


Yeni 'çoklu sekme/pencere' özelliği sayesinde telefonunuzda ya da tabletinizde farklı iki uygulamayı aynı anda kullanabilmeniz mümkün. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken tek şey, bir uygulamayı kullanırken 'Son Uygulamalar' tuşuna basmak ve kullanmak istediğiniz diğer uygulamayı sürükleyerek ekranın boşta kalan kısmına bırakmak.

Aslında çoklu pencere özelliği Apple cephesinde de mevcut. Ancak iOS 9 ile sunulan bu özellik, sadece iPad'lerde kullanılmakta.

Ekran Boyutlandırma


Özellikle büyük ekranlı telefonlar için Nougat'ın sunduğu en önemli şeylerden biri de 'Ekran Boyutu' özelliği. Ayarlar menüsünde bulunan 'Erişilebilirlik' kısmından, Android arayüzünün boyutunu küçültüp, büyütebilmektesiniz.  Bu sayede telefon ekranınızda daha fazla bilgi görmeniz mümkün. iPhone'larda bu özelliğe benzer olarak Ekran Yakınlaştırma (Display Zoom) özelliği mevcut ancak bu özellik, Nougat'daki kadar stabil kullanım sağlamıyor.


Uygulama Geçişi


Eğer arka planda çalışan birden fazla uygulamanız varsa, Son Uygulamalar tuşuna iki kez bastığınızda hızlı bir şekilde son kullandığınız iki uygulamaya geçiş yapabilmeniz mümkün. iOS'da 'home' butonuna iki kez tıkladığınızda da son uygulamalar açılmakta ancak Nougat'da geçiş oldukça hızlı.


Ayarları Düzenleme


Nougat, aynı zamanda 'Hızlı Ayarlar' menüsü üzerinde daha fazla kontrol elde etmenizi sağlamakta. 'Düzenleme' seçeneği sayesinde çeşitli ayarları değiştirip, yeniden düzenleyebilmektesiniz.


Ayar Bilgilendirmeleri


Android 7.0'ın Ayarlar menüsünde bulunan tüm seçeneklerin altında küçük bilgilendirmeler mevcut. Tabi bu özellik çok büyük bir olay değil ancak kullanıcıya kolaylık sağladığı da kaçınılmaz bir gerçek.


Yan Menü


Yan taraftan kayarak açılan menü de bütün ayarlarınıza hızlıca ulaşmanız açısından kullanışlı bir özellik olarak karşımıza çıkmakta.


Sanal Gerçeklik


Nougat ayrıca Google'ın yeni arttırılmış gerçeklik platformu Daydream'i de desteklemekte. Gerçi Daydream henüz kullanıma sunulmuş değil ancak, mobil sanal gerçeklik konusunda Android'in özellikle Nougat ile iOS'un önüne geçtiği açık bir gerçek.

webtekno


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad