Akıllı Telefonlar İçin Ödediğimiz Vergi Yüzdesine İnanamayacaksınız ! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

2 Ağustos 2016 Salı

Akıllı Telefonlar İçin Ödediğimiz Vergi Yüzdesine İnanamayacaksınız !


Ülkemizde farklı fiyat aralıklarında yüzlerce akıllı telefon modeli bulunuyor. Peki, son gelen zamlarla birlikte bir akıllı telefon satın alırken ne kadar vergi ödüyoruz?


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN
Akıllı Telefonlara Ne Kadar Vergi Ödüyoruz?
Akıllı telefon fiyatları, ülkemizde özellikle amiral gemi modelleri konu olduğunda oldukça uç seviyelere ulaşabiliyor. Zira, şu an en güncel bir amiral gemi modelini satın almak istediğinizde en az asgari ücretle çalışan bir insanın 2 aylık maaşına denk geliyor.
Geçtiğimiz ay alınan kararla TRT Bandrol vergisinin artık internete bağlanabilen tüm akıllı telefonlardan alınmaya başlanması, hali hazırda pahalı olan akıllı telefonların fiyatlarının daha da yükselmesine neden oldu. Peki, biz bu son güncellemer ile birlikte akıllı telefonlara ne kadar vergi ödüyoruz?

Akıllı Telefonlardan Yüzde 50 Vergi Alınıyor!
Bu konuda hakkında açıklamalarda bulunan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, TRT bandrol vergisinde yapılan düzenlemenin ardından 1500 TL'ye satılan bir telefonunun fiyatının, şu an 1620 TL seviyesine yükseldiğini belirtiyor.Son yapılan düzenlemeler ile birlikte şu an bir akıllı telefon satın aldığımızda TRT bandrol ücreti olarak yüzde 7, ÖTV vergisi olarak yüzde 25 ve son olarak KDV için yüzde 18 vergi ödemekteyiz. Yani toplamda, telefonlardan alınan vergiler yüzde 50 seviyesine ulaşmış durumda.

shiftdelete
uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad