728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  18 Temmuz 2016 Pazartesi

  Uzay Çöpleri Böyle Toplanılıcak


  Dünya yörüngesinde giderek daha çok yer kaplayan ve tehlikeli hale gelmeye başlayan uzay çöpleri, artık böyle toplanacak!


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN  Uzay çöplerinin toplanması için müthiş yöntem!
  İnsanoğlunun uzaya gönderdiği araçlar ve uyduların zamanla kullanılamaz hale gelmesi bütün objelerin nihayet bir uzay çöpüne dönüşmesine neden oluyor. Bilim insanları arasında bu çöplerin nasıl toplanacağına dair bir süredir devam eden tartışmalarda nihayet ortak bir karara ulaşılmış gibi görünüyor.


  Surrey Uzay Merkezi tarafından yapılan bir duyuruda sıradışı ve oldukça etkili bir tekniğe sahip olduğu anlaşılan RemoveDEBRIS adlı bir çöp toplama görevinin bu doğrultuda önümüzdeki yılın başlarında uygulamaya konulması bekleniyor.  Halihazırda Dünya yörüngesinde eski uydular ve uzay araçlarından oluşan 7 bin tonu aşkın uzay çöpü bulunmakta. Bu çöpleri toplamak adına şimdiye kadar birçok yönteme başvurulsa da, RemoveDEBRIS kullanacağı yöntemle önemli bir yeniliğe imza atacak. Söz konusu görev kapsamında kullanılacak dev bir tür ağ sistemiyle çöpler bir araya getirilerek toplanmaya başlanacak.

  Bilim insanlarının üzerinde durduğu bir çöp toplama sistemi de Space Net tarafından geliştirilen zıpkın yöntemi. Üçüncü bir seçenek ise uzay araçlarının belirli bir hıza ulaştıktan sonra atmosferde yanıp kaybolma sürecini hızlandıracak bir sistem. Bu üç seçenek ilk aşamada kademeli olarak test edilecek ve daha sonra en uygun olanları bütün uzay çöplerini temizlemede geniş bir biçimde kullanılmaya başlanacak.
  chıp


  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Uzay Çöpleri Böyle Toplanılıcak Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top