Tunceli'den Robert Koleji'ne Uzanan Başarı Öyküsü! - özeldersci

son haberler

Post Top Ad

3 Temmuz 2016 Pazar

Tunceli'den Robert Koleji'ne Uzanan Başarı Öyküsü!Bizler kendi küçük başarılarımızı dünyanın en büyük olayıymış gibi anlatmaya devam ededuralım; ancak bir yerlerde, Türkiye'nin maddi imkanlar dahilinde en geri kalmış şehirlerinden birinde, çobanlık yapan 14 yaşında bir çocuk çıksın, girdiği sınavda Türkiye birincisi olsun ve Robert Koleji'ni kazansın. Bizler de hala "Başardık" demeye devam edelim.


SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN

Mahir Gündoğdu, bu sene yapılan TEOG sınavlarının ikincisinde 120 sorunun tamamına doğru yanıt vererek Türkiye birincilerinden biri olmuştu.

Mahir, ders çıkışlarında ailesine de yardım etmek için koyunları alıp yaylaya götürüyor. Aslında bölge insanının zaten çocuk yaştan başlayarak yaptığı işlerden birisi bu. Fakat burada Mahir'i istisna yapan durum derslerinden de kopmayarak, Türkiye birincisi olması.Mahir bugün Türkiye'nin en prestijli okullarından biri olan Robert Koleji'ni kazandı.

Gelin hikayenin bundan sonrasını onunla röportaj yapan Habertürk muhabiri Pervin Kaplan'ın aracılığıyla Mahir'in ağzından dinleyelim.

"Bizim oralarda yaşam şartları ağır ama ailem bana hep destek oldu."

"Annem ilkokul mezunu, babam da ortaokul; ama okumanın ne kadar önemli olduğunu hep onlardan dinledim. Hep beni desteklediler. 6'ncı sınıfa giden kardeşim Deniz'i de okuması için aynı şekilde teşvik ediyorlar."

"Ailem küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor. Ben de köydeki tüm çocuklar gibi aileme işinde destek oluyorum."

"Ama ders kitaplarımı da yanıma alıyordum ve ders çalışıyordum. Kitap okumayı çok sevdiğim için hep kitaplarım yanımda oluyordu. Bol bol kitap okudum. Aslında saatler boyu başımı kaldırmadan ders çalışmadım. Günde ortalama 2 saat ders çalışıyordum. Bence başarılı olmamda kitap okumayı bu kadar sevmemin faydası oldu. "

"Öğretmenlerime teşekkür ederim."

"İki öğretmenim ve okul müdürüm bizim köyde oturuyor. Tüm öğretmenlerimin yetişmemde ve başarımda katkısı oldu. Hepsi bana 'yapabilirsin' dediler. Ama okul müdürüm, fen ve türkçe öğretmenlerim özellikle çok ilgilendiler. Ben de 'yapacağım' dedim." "Yatılı okusam da başaracağımı biliyorum."

"Söylemek için erken olabilir, çünkü önümde 5 yıl var ama hayalim tıp ya da mühendislik okumak."

Mahir'in babası Güzel Gündoğdu da haliyle oğlunun bu başarısıyla gurur duyuyor.

"Böylesine zorlu bir hayata rağmen oğlumun başarısı beni çok mutlu etti. Bütün imkansızlıklara karşın emeğinin karşılığını aldığı için çok mutluyum."

Son söz: Sana bu parlak eğitim yolunda başarılar Mahir. Başarma ve azim konusunda zaten hepimizden ilerideyken, şimdi başarının tadını çıkar.

onedio.com


uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

Get it on Google Play

Post Top Ad