728x90 AdSpace

 • son haberler

  Blogger tarafından desteklenmektedir.
  4 Temmuz 2016 Pazartesi

  Sağlıklı Çikolatalar Geliyor!


  Çikolata severlere müjde; sağlıklı, yağ oranı düşürülmüş çikolatalar geliyor.


  SIFIRDAN MATEMATİK ÖĞRENİN  Hemen hemen her insan çikolatayı sever. Hatta çikolata bağımlısı olanlar bile mutlaka vardır. Ancak şöyle bir gerçek var ki; çikolata aslında çok da yararlı bir şey değil. Aslında çikolata mutluluk hormonu salgılamamıza ve stres seviyesini düşürmemize katkıda bulunuyor fakat besin değerleri olarak yağ ve şeker sebebi ile fazla tüketmek zararlı.


  Neyse ki bilim bu konuya da el attı. Amerika, Philadelphia'daki Temple University Fizik Bölümü araştırmacıları, elektrik alanı oluşturarak, bir nevi elekten geçirdikleri çikolataların yağ oranını düşürebildiklerini açıkladılar. 
  Aslında çikolata üreticileri, çikolatanın yağ oranını düşürmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktalar. Fakat yağ oranı düşen çikolata, daha katı bir hal alıyor ve bu sebeple çikolata üretimi yapan cihazlar verimli şekilde çalışamıyor. Ya makineler tıkanıyor, ya da cihazların belli parçaları sıkışıyor. Ne var ki elektrik kullanılarak yapılan bu yeni yöntem, yağ oranını düşürürken çikolatanın akışkanlığını korumasını da sağlıyor.

  Normalde çikolata, yağ yüzdesi %36 seviyesinin altına indiğinde katılaşmakta. Araştırmacıların yöntemi ile %20 daha az yağlı ve aynı zamanda akışkan çikolatalar üretilebiliyor. Üstelik çikolatanın tadında en ufak bir değişim olmuyor, hatta bazı gurmelere göre yağdan arınmış çikolata daha lezzetli oluyor. 

  Araştırmacılar birkaç deneyin ardından bu tarz çikolataların üretilmesi ve sunulmasını sağlamak istiyorlar.

  webtekno
  uygulamamızı indirin haberler cebinize gelsin

  Get it on Google Play
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Sağlıklı Çikolatalar Geliyor! Rating: 5 Reviewed By: Mr.Mehmet Ali Aytunç Arslantürk
  Scroll to Top